BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY NOWY DWÓR GDAŃSKI
 
 
BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY NOWY DWÓR GDAŃSKI
A | A  

82-100 Nowy Dwór Gdański
ul. Sikorskiego 23
+48.552472649
biblioteka.nowydworgd
@poczta.internetdsl.pl


WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH

CZYTELNIA

CZYTELNIA INTERNETOWA

ODDZIAŁ DLA DZIECI


ZAPRASZAMY


PONIEDZIAŁEK11°° - 18°°
WTOREK11°° - 18°°
CZWARTEK11°° - 18°°
PIĄTEK11°° - 18°°
SOBOTA9°° - 15°°
 
Kto chętny, żeby do nas dołączyć?
dodano: 2017-07-29

Lato, lato! W bibliotece już cieszymy się wakacjami Dopiero pierwsze dni za nami, a już mnóstwo wrażeń i nowych umiejętności: modelowanie balonów, mnóstwo zabaw muzycznych, ruchowych i integracyjnych, kurs rysowania w wersji pokojowej i plenerowej, wspaniałe gry planszowe dla starszych i młodszych ochotników i oczywiście możliwość korzystania z tabletów i Internetu Mamy wspaniałych uczestników więc atmosfera w bibliotece również rewelacyjna! Ktoś chętny, żeby do nas dołączyć? Zapraszamy!

0_IMG_2769.JPG 1_IMG_2773.JPG 2_IMG_5342.JPG
Wakacje, znów będą wakacje…
dodano: 2017-06-30

Od 26 czerwca w Bibliotece Publicznej w Nowym Dworze Gd.
             i wszystkich jej filiach odbywać się będą
                   wakacyjne zajęcia dla dzieci.
         Wszystkich chętnych gorąco zapraszamy!


        (Dzieci do lat 7 tylko pod opieką osoby pełnoletniej!)


szczegółowy harmonogram zajęć>>Zapraszamy także do śledzenia naszych wydarzeń na Facebooku

Przedszkolaki przeczytały ponad dwieście książek
dodano: 2017-06-29

W czasie siedmiu wizyt ponad dwieście wypożyczonych książek - robi wrażenie, prawda? To efekt akcji „Czytające przedszkole” i współpracy z grupą „Motylki” z nowodworskiego Przedszkola Niepublicznego nr 1. Grupa została przez nas doceniona i nagrodzona książeczkami do kącika czytelniczego

Nasza biblioteka rozpoczęła akcję „Czytające przedszkole” w marcu i od samego początku  szczególnie mocno zaangażowało się w nią Przedszkole Niepubliczne nr 1, a konkretnie grupa „Motylki”. Pani Ania Cieślak, wychowawczyni tejże grupy, odwiedzała nas ze swoimi wychowankami regularnie - czasami nawet dwa razy w miesiącu. Można powiedzieć, że dzieci czuły się u nas jak w domu. Efekt - w czasie siedmiu spotkań na terenie biblioteki nasi czytelnicy wypożyczyli ponad dwieście książek Dzieci przychodziły też z rodzicami, indywidualnie, ośmielone panującą u nas atmosferą i wieloma możliwościami spędzania czasu wolnego (gry planszowe, swobodne lub zorganizowane zajęcia z tabletami, mnóstwo nowości książkowych…)

Dlatego przyznaliśmy grupie nagrodę książkową - pani Teresa Adamiak, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański przekazała dzieciom komplet książeczek do kącika czytelniczego: „Wielka księga opowieści” z serii Disney Księżniczki, „Samochody” oraz „Pojazdy” K. Babeau, „Przekroje” Agnieszki Sowińskiej, „Masza i Niedźwiedź - Wielka księga opowieści”, a na dokładkę  - przepiękny (i ogromny) „Atlas Przygód Zwierząt” R. Williams i E. Hawkins.

Dziękujemy za współpracę, nie wyobrażamy sobie biblioteki bez Waszej obecności - zapraszamy po kolejne książeczki

0_IMG_2754.JPG 1_IMG_2758.JPG 2_IMG_5309.JPG

W poszukiwaniu (nie tylko) niebieskiej marchewki
dodano: 2017-06-16

Na marchewkowym polu zdarzają się czasami niespodzianki i wyrastają całkiem niebieskie marchewki…choć zdecydowanie największe prawdopodobieństwo napotkania niebieskich marchewek jest w bibliotece. Zwłaszcza jeśli podczas wspólnych zabaw z przedszkolakami wykorzystamy książkę Sebastiana Telleschi „W poszukiwaniu niebieskiej marchewki”.

Dziś odwiedziły nas „Słoniki” z Miejskiego Przedszkola nr 4. „Słoniki” doskonale się sprawdziły w roli poszukiwaczy - szukaliśmy (poza niebieskimi marchewkami): Kasi (w sukience w kwiatki), przyjaciół papryki w ogrodzie pełnym kolorowych warzyw, zaginionych rogali, koszy i termosów z czerwcowego pikniku, a także siebie nawzajem (i to wyłącznie po głosie). Ale i tak najatrakcyjniejsze okazało się poszukiwanie książeczek zgodnych z własnymi zainteresowaniami - „Słoniki” tylko czekały na ten moment i bardzo się zmartwiły gdy okazało się, że dziś nie mogą żadnej zabrać ze sobą do domu. Dlatego zachęcamy do odwiedzin biblioteki razem z rodzicami - książeczki na Was czekają!

0_IMG_0900.jpg 1_IMG_0991.jpg 2_IMG_0918.jpg

Książki, które wykorzystaliśmy podczas zajęć:

S. Telleschi „W poszukiwaniu niebieskiej marchewki”

R. S.  Berner „Lato na ulicy Czereśniowej”

M. Wosik „Wytęż wzrok! Czyli ukryte obrazki”

Po prostu doskonali
dodano: 2017-06-14

Kolejna klasa wypełniona pszczołologami zagościła w bibliotece. Klasa II a ze Szkoły Podstawowej nr 2, pod przewodnictwem swojej wychowawczyni -€“ pani Wioletty Samuś, zakończyła ostatni etap projektu „Gdzie jest pszczoła?”.

Maskotki trzmiela i pszczoły przygotowane przez uczniów można oglądać w Oddziale dla Dzieci. Poziom wiedzy, który reprezentowała grupa (dotyczący omawianych w projekcie owadów) -€“ pozytywnie zaskoczyłby nie jednego entomologa. J  Przy takich „Doskonałych pszczołologach” trzmiele i pszczoły mogą się czuć bezpieczne, osy z pewnością będą traktowane ze zdystansowanym szacunkiem, a bąki (i słusznie) omijane z daleka!

0_IMG_0754.jpg 1_IMG_0000.ytb 2_IMG_0867.JPG
Dzień bociana białego z klasą I a
dodano: 2017-06-06

Klasa I a ze Szkoły Podstawowej nr 1 jest pierwszym reprezentantem „Czytającej szkoły” w naszej bibliotece J Przy okazji wspólnie uczciliśmy „Dzień bociana białego” (który miał miejsce 31 maja). Dzieci pląsały, składały bocianie orgiami, a klekocząc aktywnie słuchały muzykę poważną. Przy okazji zabaw dowiedziały się, że bociany jedzą żaby tylko w ostateczności, żyją nawet 25 lat i nie potrafią ćwierkać. Chętne osoby mogły się sprawdzić w w rywalizacyjnym quzie nt tego chronionego ptaka (może ktoś chętny? Quiz nadal cieszy się ogromnym powodzeniem -  zapraszamy)

Każdy uczeń klasy Ia wyszedł tego dnia z Biblioteki Publicznej zarejestrowany i z wypożyczoną książeczką.

0_IMG_5770.jpg 1_IMG_5779.jpg 2_IMG_5721.jpg
Dzień Dziecka
dodano: 2017-06-05

Ten wyjątkowy dla wszystkich dzieci dzień spędziliśmy na wspólnych zabawach z klasą III c ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz grupą „Wiewiórek”  z Miejskiego Przedszkola Nr 4.

Było książkowo, muzycznie, wesoło i słodko -€“ czego chcieć więcej w Dniu Dziecka? (pssst - my zdobyliśmy kilku nowych czytelników J). Ochotnicy dodatkowo rywalizowali w quizie, który ujawnił kilka nieznanych ciekawostek na temat niektórych zwierzaków (Pani!! A gdzie krewetka ma to serceee??)

 

W czasie zajęć wykorzystaliśmy następujące książki:

„Drzewa po drodze” -€“ Regine Raymond-Garcia

„Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem” -€“ Ramona Badescu

„Och” -€“ Herve Tullet

0_IMG_4743.jpg 1_IMG_4811.jpg 2_IMG_4788.jpg

Doskonali Pszczołolodzy już w trakcie misji
dodano: 2017-06-03

„Motylki” z Przedszkola Niepublicznego nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim zostały pierwszą grupą „Doskonałych Pszczołologów”!

Uczestniczyły w naszych zajęciach, wiedzą bardzo dużo, a nawet jeszcze więcej o pszczołach, trzmielach, bąkach i osach, wykonały owady 3D na wystawę (można je zobaczyć osobiście w Oddziale dla Dzieci) i przepięknie zaśpiewały (a także wystukały) pszczelą piosenkę.

Zdobyty przez „Motylki” tytuł Doskonałego Pszczołologa upoważnia uczestników projektu „Gdzie jest pszczoła?” do weryfikowania niepoprawnie używanych nazw wobec następujących owadów: osy, trzmiela, bąka i pszczoły oczywiście (uwaga! także w odniesieniu do osób dorosłych J ).

Aby zdobyć ten tytuł dzieci musiały wykazać się aktywnością i zaangażowaniem w czasie zajęć prowadzonych na terenie biblioteki. Następnie, korzystając z literatury fachowej udostępnionej przez Bibliotekę, wychowawca przygotowywał dzieci do egzaminu. W rezultacie Doskonałym Pszczołologiem zostały tylko te osoby, których wiedza dotycząca wybranych owadów użyteczności społecznej jest na wybitnie wysokim (a nawet śpiewającym) poziomie.

0_IMG_0000.ytb 1_IMG_0733.jpg 2_IMG_0741.jpg
Pszczoły podsumowanie I etapu
dodano: 2017-05-31

Ponad stu uczniów wzięło udział w I etapie projektu edukacyjnego
„Gdzie jest pszczoła”.

Z radością gościliśmy klasę II a i II b ze Szkoły Podstawowej nr 2, klasę II c ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz grupy zerówkowe z Przedszkola Niepublicznego „Wesołe Smerfiki” i Przedszkola Niepublicznego nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim.

W sumie - 107 uczniów uczestniczyło w etapie pierwszym!

W czasie pierwszego spotkania dzieci uczestniczyły w zajęciach na terenie biblioteki - lekcji pełnej wiedzy o pszczołach, trzmielach (a także mylonych z nimi osach i bąkach), ruchu i produktów prosto z pasieki.

 „A ja zawsze myślałem, że to bąk!”
- tego typu okrzyków zdziwienia na drugim etapie już się nie spodziewamy

Dzieci przekonały się, że miód miodowi nierówny, a jego kolor i zapach zależy od źródła, z którego pochodzi pyłek kwiatowy zbierany przez pracowite pszczoły. Pyłek był dotykany, kruszony i wąchany, a porównywany… na przykład do zapachu kwiatów!
Pszczoły mieszkają w ulu, osy w wykonanych przez siebie gniazdach, a trzmiele?
Zapytajcie uczestników projektu - dzieci już wszystko wiedzą Wiedzą też, że bąki (gatunek muchy) - niestety często nadal mylone z łagodnymi, puszystymi trzmielami - uwielbiają przebywać w rejonach pastwisk, na których pasie się zwierzyna hodowlana. Jednak niezauważone przez człowieka mogą jego też boleśnie ukąsić i pozostawić w ciele swoje larwy. Warto o tym wiedzieć, gdyż to właśnie bąki znajdują się na liście niebezpiecznych i jadowitych owadów w Polsce!
(http://freeisoft.pl/2012/06/niebezpieczne-i-jadowite-owady-w-polsce/)
Przed nami finał projektu. Zaczynamy jeszcze w maju! Do zobaczenia.

0_IMG_0000.ytb 1_IMG_0549.jpg 2_IMG_0494.jpg
Dzień Żółwia
dodano: 2017-05-25

Mamy kolejne czytające przedszkole!!! Dołączyły do nas „Krasnale” i „Pszczółki” z nowodworskiego przedszkola „Calineczka”. Swoje czytelnictwo zainaugurowały w niezwykłym dniu -€“ Dniu Żółwia Maurycy i Stefan (niezwykle komunikatywni - jak na swoje żółwie możliwości) byli wyjątkowo zaciekawieni swoimi gośćmi. W każdym razie nie mniej niż przedszkolni goście żółwiami.

Naszą książkowo - żółwiową przygodę zaczęliśmy od liczenia. Wcale nie jest łatwo znaleźć konika morskiego wśród tych wszystkich kamieni, muszli, ryb, węży morskich, meduz, raf koralowych i wodorostów… Przedszkolaki oczarowały nas swoją umiejętnością liczenia do dziesięciu i rozpoznawania cyfr! Brawo „Krasnale”! Brawo "Pszczółki"! A potem sami wybraliśmy się łodzią podwodną na poszukiwanie  - tym razem trzech żółwi w ogromnym oceanie książek naszej biblioteki. I znaleźliśmy wszystkie.

Punktem kulminacyjnym, budzącym największe dziecięce emocje, było spotkanie z zaprzyjaźnionymi z biblioteką żółwiami. Maurycy ma już dwadzieścia lat i jest żółwiem lądowym. Nie lubi jeść mięsa -€“ jest jaroszem. Natomiast Stefan to żółw wodno - lądowy i mięskiem nie gardzi. Dla „Krasnali” i "Pszczółek" był to dzień pełen poszukiwań, bo gdzieś się podziały uszy żółwi. Obszukaliśmy oba gady i uszu nigdzie nie znaleźliśmy. Okazało się, że żółwie -€“ w odróżnieniu od ludzi - nie mają ucha zewnętrznego. Jednak błona bębenkowa wibruje i w ten sposób przekazuje dźwięki. Dzieci zwróciły także uwagę na różną budowę żółwich karapaksów, popularnie nazywanych skorupą.

„Krasnale” i „Pszczółki” otrzymały od nas poważne zadanie -€“ zaopiekować się tego dnia swoim balonikowym żółwikiem, którego zabrały z biblioteki do przedszkola, a może nawet do domu... Dziękujemy za spotkanie! Dzięki Wam było nam dzisiaj radośnie i uroczyście

W czasie zajęć wykorzystaliśmy książki:
„Gdzie jest konik morski?” Anity Bijsterbosch
„Nela na tropie przygód”
„Nela na 3 kontynentach - podróże w nieznane”
„Mój żółw” wydawnictwa Jedność dla dzieci.

0_IMG_4693.jpg 1_IMG_0000.ytb 2_IMG_4711.jpg

1 2 3
 
 
 
 
 
82-100 Nowy Dwór Gdański, ul. Sikorskiego 23, biblioteka.nowydworgd@poczta.internetdsl.pl © Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański odsłon:371225