BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY NOWY DWÓR GDAŃSKI
 
 
BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY NOWY DWÓR GDAŃSKI
A | A  

82-100 Nowy Dwór Gdański
ul. Sikorskiego 23
+48.552472649
biblioteka.nowydworgd
@poczta.internetdsl.pl


WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH

CZYTELNIA

CZYTELNIA INTERNETOWA

ODDZIAŁ DLA DZIECI


ZAPRASZAMY


PONIEDZIAŁEK11°° - 18°°
WTOREK11°° - 18°°
CZWARTEK11°° - 18°°
PIĄTEK11°° - 18°°
SOBOTA9°° - 15°°
 
Wielkanocne przygotowania
dodano: 2017-04-10

Oddział dla Dzieci i nasze Filie w: Marynowach, Lubieszewie, Kmiecinie, Jazowej i Marzęcinie ostatnio są pełne Wielkanocnych Zajączków w wieku od 8 do 13 lat a pracy nasze Zajączki mają sporo - w sumie  przygotowały już około 150 kartek wielkanocnych (podczas wyklejania, kolorowania i układania kompozycji zastanawiały się do kogo trafi ta czy tamta karteczka?), do tego lepiły, siały rzeżuchę i owies, a także czytały -€“ wszystko w temacie kurczaczków, jajek, królików i baranków. Do Świąt pozostał jeszcze cały tydzień więc ochotników zapraszamy do pomocy w przedświątecznych przygotowaniach!

0_IMG_0010.jpg 1_IMG_0016.jpg 2_IMG_0017.jpg
Przygody kropli wody
dodano: 2017-03-23

Dziś razem grupą „O” z „Wesołych Smerfików” szukaliśmy skarbu, absolutnie największego! I tym razem -€“ nie były to książki…

Okazało się, że sześciolatki doskonale wiedzą do czego służy biblioteka, nie wiedziały jednak, że niektóre półki z książkami galopują, a z innych błyskają magiczne iskry lub wylatują smoki… Po wielkiej wyprawie smerfowym pociągiem po wszystkich zakątkach biblioteki dotarliśmy do celu -€“ wielkiej dyskusji o „największym skarbie”.

Pomysły były różne -€“ wzięliśmy pod uwagę książki, diamenty, pieniądze… jednak, gdy szliśmy przez pustynię przyszedł nam do głowy jeszcze jeden pomysł -€“ WODA!

22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, a przedszkolaki z tej okazji wysłuchały opowiadania pod tytułem „Przygody kropli wody” Marii Terlikowskiej. Ponieważ wody nie może zabraknąć w myjni samochodowej, i nikt nie powiedział, że krople nie lubią rytmów disco -€“ nie zabrakło wesołej zabawy i tańców. Smerfiki miały wielką ochotę wypożyczyć książeczki -€“ zaprosiliśmy więc całą grupę do akcji „Czytające przedszkole”. Serdecznie dziękujemy za tak miły poranek i pamiętajcie, że Czekamy na Was!

0_IMG_0000.ytb 1_IMG_4758.jpg 2_IMG_4749.jpg
O czym myślą mrówki?
dodano: 2017-03-23

Razem z „Królikiem Iluzjonistą”  i „Turlututu” (oczywiście między wieloma innymi książkami) dotarliśmy do uczniów klasy II i III Szkoły Podstawowej nr 2. Przekonujemy - warto czytać i warto wypożyczać!
Pierwsze dni wiosny prowokują do stawiania nietypowych pytań,  na przykład - o czym myślą mrówki? Z pomocą przychodzi fachowa literatura z Oddziału dla Dzieci Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy ;). Podczas tego spotkania wszyscy się zgadzaliśmy, że z książek można sporo się nauczyć, ale co zrobić jeśli chcemy się przy tym bawić? Jest jedno wyjście - dobrze wybrać. W klasie drugiej podejrzeliśmy zaczytanego chłopca, który dzień wcześniej odwiedził naszą bibliotekę (Szymon -€“ pozdrawiamy!) - to był dla nas wielki komplement! (dla autora książki z pewnością także - seria „Tajemnic Biura Detektywistycznego Lassego i Mai” cieszy się ogromnym powodzeniem wśród czytelników Oddziału dla Dzieci). Dziękujemy za fantastyczne spotkanie pełne uśmiechu i pozytywnej energii!
Do zobaczenia w bibliotece

Spotkanie z uczniami SP nr 2 odbyło się w ramach akcji „Kocham książki!”. Zajęcia kierujemy do uczniów klas I-III szkół podstawowych.

0_test005.jpg 1_test008.jpg 2_test010.jpg
„Kocham książki”
dodano: 2017-03-15

Czy pudełko może być książką? Dlaczego poroże reniferów świeci? Co słychać pod wodą, a co pod ziemią? -€“ na te pytania odpowiadają nie tylko uczniowie szkoły podstawowej, ale również biblioteczni instruktorzy, w czasie odwiedzin uczniów w szkołach. W każdym razie -€“ staramy się znaleźć wszystkie potrzebne informacje na ten temat -€“ oczywiście w książce!

Oddział dla dzieci Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Gdańskim od lutego prowadzi akcję „Kocham książki” skierowaną do uczniów szkół podstawowych w klasach I-III oraz ich wychowawców. Do tej pory odwiedziliśmy już trzy klasy w Szkole Podstawowej nr 1 (kl. III a, c oraz d). W marcu, poza zaprzyjaźnioną już SP nr 1,  odwiedzimy także uczniów Szkoły Podstawowej nr 2.

W ramach akcji prowadzimy spotkania zachęcające uczniów do chwycenia za książkę, a co za tym idzie -€“ i w czym pokładamy wielką nadzieję - stania się czytelnikami naszej biblioteki. Uczniowie szkoły podstawowej zaglądają do nowości wydawniczych, poznają nietuzinkowych bohaterów, zachwycają się ilustracją dziecięcą w najlepszym wydaniu, a na koniec mogą zdobyć „bilet wstępu” do biblioteki publicznej. Poszerzamy horyzonty dziecięcych zainteresowań - uczniowie, których odwiedziliśmy wiedzą już kim są: Tomasz Samojlik, Ola i Daniel Mizielińscy czy Emilia Dziubak.

0_IMG_3409.jpg 1_IMG_2560.JPG 2_IMG_2557.JPG

czytaj więcej >>


Zapraszamy do „Czytającego przedszkola”
dodano: 2017-03-14

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” Oddział dla Dzieci naszej Biblioteki postanowił wyjść naprzeciw potrzebom przedszkolaków -€“ rozpoczęliśmy akcję „Czytające przedszkole”.

Powszechnie wiadomo, że nawyk i potrzeba czytania lektury muszą powstać w dzieciństwie. Czytanie książek jest zatem jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci. To właśnie w książce dziecko znajdzie wskazówki , w jaki sposób zbudować swój własny system wartości. Nawyk kontaktu z książką decyduje nie tylko o nabywanej przez dziecko wiedzy, ale również o pewnych właściwościach charakteru, preferowanych wartościach i postawach. Stąd właśnie pomysł na „Czytające przedszkole”.

W ramach akcji chętne przedszkola uczestniczą w grupowych wypożyczeniach podczas regularnych spotkań czytelniczych na terenie biblioteki.

Jak się to odbywa? Najpierw, jeszcze w przedszkolu, rodzice wypełniają zgłoszenia dzieci do biblioteki. Karty rozdaje, a następnie zbiera i przekazuje do biblioteki współpracujący z nami wychowawca grupy, która zamierza przyłączyć się do czytelniczej akcji. Następnie dzieci, wraz ze swoją wychowawczynią, uczestniczą w edukacyjnych zajęciach czytelniczych  na terenie biblioteki i wypożyczają upatrzoną przez siebie książeczkę. Kiedy książka zostaje przeczytana (a zdarza się, że następuje to jeszcze tego samego dnia, i to w przedszkolu), dzieci zbierają książeczki w umówionym miejscu w swojej sali. Wiedzą, że już za tydzień lub dwa ponownie  wybiorą się do biblioteki i wypożyczą nową, wspaniałą książkę! W praktyce okazuje się, że dzieci odwiedzają nas także „między terminami” wyznaczonymi przez przedszkole (nierzadko rodzice, zachęceni przez swoje dzieci, odwiedzają przy tej okazji Wypożyczalnię dla Dorosłych ;)

W ten sposób już od najmłodszych lat dzieci uczą się szacunku do książki, systematyczności, ale co najważniejsze -€“ miłości do książek. Jest to niezwykle motywujące w procesie nauki czytania!

Jako pierwsze do akcji włączyły się do akcji nowodworskie Przedszkole Niepubliczne nr 1 oraz Przedszkole Językowo -€“ Muzyczne „Calineczka”.

Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży znalazło się wśród priorytetów polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2016 -€“ 2017.
Zachęcamy wszystkie przedszkola do udziału w naszej akcji

0_IMG_2394.JPG 1_IMG_2428.JPG 2_IMG_2385.JPG
Bezpłatna, cyfrowa prenumerata Gazety Wyborczej Premium na 2017 r. w naszej Bibliotece
dodano: 2017-03-08

Dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki (od końca marca) Biblioteka będzie miała możliwość udostępnienia swoim Czytelnikom bezpłatnej, cyfrowej wersji Gazety Wyborczej Premium na rok 2017.

 W pakiecie Wyborczej Premium znajduje się między innymi:

  • nielimitowany dostęp do wszystkich serwisów Wyborczej na wszystkich urządzeniach (Wyborcza + magazyny: Ale Historia, Duży Format, Wysokie Obcasy, Wyborcza Biz, Bigdata, 24 serwisy lokalne)
  • dostęp do artykułów z wydań archiwalnych oraz papierowych -€“ nawet wcześniej niż w kiosku!

  • zaproszenia na specjalne spotkania i debaty Wyborczej

  • zniżki na książki i ebooki znanych autorów

  • czytanie Gazety Wyborczej jako ebook

Gdzie jest moja czapeczka?
dodano: 2017-03-03

2 lutego po nową „porcję” książek i wspólne czytanie przybyły ”Motylki” z Przedszkola Niepublicznego Nr 1 w Nowym Dworze Gd. Emocji podczas szukania czapeczki i zabawy w chowanego z książkowymi bohaterami było co niemiara. Krowa Matylda bawiąca się w chowanego ze swoimi przyjaciółmi z podwórka z książeczki Alexandra Steffensmeiera, niedźwiadek, który zgubił czerwoną czapeczkę - Jona Klassena i grupa zwierzątek-przyjaciół z książeczki „Kto się schował?” Satoru Onishi rozpalały dziecięcą wyobraźnię do „czerwoności”. Każde z dzieci wypożyczyło dla siebie nową książeczkę. W ruch poszły także gry, puzzle i tablety. Do zobaczenia wkrótce - „Motylki” pomachały pani Kasi na pożegnanie.

0_IMG_0000.ytb 1_IMG_0712.jpg 2_IMG_0679.jpg
Wielokulturowe Pomorze. Ukraińcy i ich dziedzictwo kulturowe na Żuławach i Powiślu
dodano: 2017-02-27

Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” wydało swoją pierwszą książkę pt. Wielokulturowe Pomorze. Ukraińcy i ich dziedzictwo kulturowe na Żuławach i Powiślu. Książka aktualnie jest dostępna tylko w wersji elektronicznej


Publikacja pod redakcją Aleksandry Paprot, Katarzyny Lindy-Gryczy i Tarzycjusza Bulińskiego powstała w ramach projektu o tej samej nazwie, który Stowarzyszenie zrealizowało w 2016 r. korzystając z dofinansowania ze środków Województwa Pomorskiego w ramach programu „Rozwój Kultury w Województwie Pomorskim w Roku 2016”.

Kurs komputerowy „Senior Active”
dodano: 2017-02-16

15 lutego w Czytelni Internetowej naszej Biblioteki rozpoczął się Kurs komputerowy  w ramach projektu "Senior Active" współfinansowany ze środków Gminy Nowy Dwór Gdański w ramach zadania publicznego "Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym". Organizatorem projektu jest Fundacja „Kreatywna Edukacja”, a partnerami - Żuławski Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański.

Kurs komputerowy dla początkujących pozwoli w przyjaznej atmosferze poznać tajniki komputera i zasady korzystania z Internetu, a tym samym otworzy przed uczestnikami niesamowite możliwości, jakie dają nowe technologie.

0_IMG_4935.jpg 1_IMG_4953.jpg 2_DSC_0540.JPG
Ciuchcia pełna Motylków
dodano: 2017-02-07

W poniedziałek, 6 lutego gośćmi Biblioteki były „Motylki” z Przedszkola Niepublicznego Nr 1 w Nowym Dworze Gd. W ramach zajęć wyruszyliśmy w podróż razem z pewną gburowatą biedronką z bajki Erica Carle. Biblioteczna ciuchcia przejechała przez wszystkie stacje - Oddział dla Dzieci, „tajny” (a może „fajny”?) korytarz prowadzący do Wypożyczalni dla Dorosłych, Czytelnię. Motylki - wagoniki nadziwić się nie mogły jakie „cuda” czekają na nie w Bibliotece. Oprócz wspaniałych książek, całe mnóstwo gier planszowych i puzzli, tablety, komputery, zabawki i inne atrakcje. Dlatego postanowiły, że zostaną naszymi Czytelnikami i razem
z Panią Anią, albo z Mamą, Tatą lub Babcią, będą nas odwiedzać.

0_IMG_0000.ytb 1_IMG_4271.jpg 2_IMG_4340.jpg
2 3 4
 
 
 
 
 
82-100 Nowy Dwór Gdański, ul. Sikorskiego 23, biblioteka.nowydworgd@poczta.internetdsl.pl © Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański odsłon:356715