BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY NOWY DWÓR GDAŃSKI
 
 
BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY NOWY DWÓR GDAŃSKI
A | A  

82-100 Nowy Dwór Gdański
ul. Sikorskiego 23
+48.552472649
biblioteka.nowydworgd
@poczta.internetdsl.pl


WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH

CZYTELNIA

CZYTELNIA INTERNETOWA

ODDZIAŁ DLA DZIECI


ZAPRASZAMY


PONIEDZIAŁEK11°° - 18°°
WTOREK11°° - 18°°
CZWARTEK11°° - 18°°
PIĄTEK11°° - 18°°
SOBOTA9°° - 15°°
 
Noc Muzeów 2017
dodano: 2017-05-20

W sobotę 20 maja wzięliśmy udział w kolejnej odsłonie Nocy Muzeów zorganizowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski. Tym razem tematem były „Symbole Miasta”, czyli elementy charakterystyczne dla naszego miasta w warstwie architektonicznej i kulturowej. Kto dotychczas nie znał historii Nowego Dworu, mógł w interesujący, a przede wszystkim aktywny, sposób poznać przeszłość miejsca, w którym żyjemy.

Biblioteka przy tej okazji zaprezentowała swoje zbiory regionalne, które cieszyły się dużym powodzeniem, znalazły uznanie także wśród wykładowców, którzy w sali konferencyjnej opowiadali o historii i architekturze Nowego Dworu. Nasze tablety pracowały bez chwili wytchnienia, gdyż najmłodsi mieszkańcy naszego miasta wygłodniali wiedzy na jego temat, utrwalali ją biorąc udział w specjalnie przygotowanych na tę okazję quizach. Nieco starsi mieszkańcy z zainteresowaniem przeglądali książki, czasopisma i fotografie dotyczące Tiegenhofu i Nowego Dworu Gdańskiego będące w posiadaniu Biblioteki. W naszej książkowo - tabletowej kawiarence gościliśmy także Leonharda Griega (bądź jego ducha - tak do końca pewności nie mamy), który w meloniku przechadzał się po swoich włościach, a potem w spektaklu opowiedział historię swojego przybycia do Nowego Dworu.

0_IMG_4588.jpg 1_IMG_4525.jpg 2_IMG_4482.jpg
„Gzie jest pszczoła?” - etap I
dodano: 2017-05-17

Ruszył projekt edukacyjny „Gzie jest pszczoła?” - za nami dwa niezwykle pracowite (jak to u pszczół) spotkania z przedszkolakami i uczniami. W sumie w projekcie uczestniczy pięć grup reprezentujących Szkołę Podstawową nr 1, Szkołę Podstawową nr 2, przedszkole „Wesołe Smerfiki” oraz Przedszkole Niepubliczne nr 1.  W tym tygodniu realizujemy etap pierwszy - dydaktyczny. Oczywiście przepełniony zabawą, uśmiechem i zapachem miodu. A wszystko zaczęło się od osy… Wiedzieliście? My już wiemy 

0_IMG_4377.jpg 1_IMG_4357.jpg 2_IMG_4361.jpg

Gdzie jest pszczoła?
dodano: 2017-04-20

dodano: 2017-04-12Wielkanocne przygotowania
dodano: 2017-04-10

Oddział dla Dzieci i nasze Filie w: Marynowach, Lubieszewie, Kmiecinie, Jazowej i Marzęcinie ostatnio są pełne Wielkanocnych Zajączków w wieku od 8 do 13 lat a pracy nasze Zajączki mają sporo - w sumie  przygotowały już około 150 kartek wielkanocnych (podczas wyklejania, kolorowania i układania kompozycji zastanawiały się do kogo trafi ta czy tamta karteczka?), do tego lepiły, siały rzeżuchę i owies, a także czytały -€“ wszystko w temacie kurczaczków, jajek, królików i baranków. Do Świąt pozostał jeszcze cały tydzień więc ochotników zapraszamy do pomocy w przedświątecznych przygotowaniach!

0_IMG_0010.jpg 1_IMG_0016.jpg 2_IMG_0017.jpg
Przygody kropli wody
dodano: 2017-03-23

Dziś razem grupą „O” z „Wesołych Smerfików” szukaliśmy skarbu, absolutnie największego! I tym razem -€“ nie były to książki…

Okazało się, że sześciolatki doskonale wiedzą do czego służy biblioteka, nie wiedziały jednak, że niektóre półki z książkami galopują, a z innych błyskają magiczne iskry lub wylatują smoki… Po wielkiej wyprawie smerfowym pociągiem po wszystkich zakątkach biblioteki dotarliśmy do celu -€“ wielkiej dyskusji o „największym skarbie”.

Pomysły były różne -€“ wzięliśmy pod uwagę książki, diamenty, pieniądze… jednak, gdy szliśmy przez pustynię przyszedł nam do głowy jeszcze jeden pomysł -€“ WODA!

22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, a przedszkolaki z tej okazji wysłuchały opowiadania pod tytułem „Przygody kropli wody” Marii Terlikowskiej. Ponieważ wody nie może zabraknąć w myjni samochodowej, i nikt nie powiedział, że krople nie lubią rytmów disco -€“ nie zabrakło wesołej zabawy i tańców. Smerfiki miały wielką ochotę wypożyczyć książeczki -€“ zaprosiliśmy więc całą grupę do akcji „Czytające przedszkole”. Serdecznie dziękujemy za tak miły poranek i pamiętajcie, że Czekamy na Was!

0_IMG_0000.ytb 1_IMG_4758.jpg 2_IMG_4749.jpg
O czym myślą mrówki?
dodano: 2017-03-23

Razem z „Królikiem Iluzjonistą”  i „Turlututu” (oczywiście między wieloma innymi książkami) dotarliśmy do uczniów klasy II i III Szkoły Podstawowej nr 2. Przekonujemy - warto czytać i warto wypożyczać!
Pierwsze dni wiosny prowokują do stawiania nietypowych pytań,  na przykład - o czym myślą mrówki? Z pomocą przychodzi fachowa literatura z Oddziału dla Dzieci Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy ;). Podczas tego spotkania wszyscy się zgadzaliśmy, że z książek można sporo się nauczyć, ale co zrobić jeśli chcemy się przy tym bawić? Jest jedno wyjście - dobrze wybrać. W klasie drugiej podejrzeliśmy zaczytanego chłopca, który dzień wcześniej odwiedził naszą bibliotekę (Szymon -€“ pozdrawiamy!) - to był dla nas wielki komplement! (dla autora książki z pewnością także - seria „Tajemnic Biura Detektywistycznego Lassego i Mai” cieszy się ogromnym powodzeniem wśród czytelników Oddziału dla Dzieci). Dziękujemy za fantastyczne spotkanie pełne uśmiechu i pozytywnej energii!
Do zobaczenia w bibliotece

Spotkanie z uczniami SP nr 2 odbyło się w ramach akcji „Kocham książki!”. Zajęcia kierujemy do uczniów klas I-III szkół podstawowych.

0_test005.jpg 1_test008.jpg 2_test010.jpg
„Kocham książki”
dodano: 2017-03-15

Czy pudełko może być książką? Dlaczego poroże reniferów świeci? Co słychać pod wodą, a co pod ziemią? -€“ na te pytania odpowiadają nie tylko uczniowie szkoły podstawowej, ale również biblioteczni instruktorzy, w czasie odwiedzin uczniów w szkołach. W każdym razie -€“ staramy się znaleźć wszystkie potrzebne informacje na ten temat -€“ oczywiście w książce!

Oddział dla dzieci Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Gdańskim od lutego prowadzi akcję „Kocham książki” skierowaną do uczniów szkół podstawowych w klasach I-III oraz ich wychowawców. Do tej pory odwiedziliśmy już trzy klasy w Szkole Podstawowej nr 1 (kl. III a, c oraz d). W marcu, poza zaprzyjaźnioną już SP nr 1,  odwiedzimy także uczniów Szkoły Podstawowej nr 2.

W ramach akcji prowadzimy spotkania zachęcające uczniów do chwycenia za książkę, a co za tym idzie -€“ i w czym pokładamy wielką nadzieję - stania się czytelnikami naszej biblioteki. Uczniowie szkoły podstawowej zaglądają do nowości wydawniczych, poznają nietuzinkowych bohaterów, zachwycają się ilustracją dziecięcą w najlepszym wydaniu, a na koniec mogą zdobyć „bilet wstępu” do biblioteki publicznej. Poszerzamy horyzonty dziecięcych zainteresowań - uczniowie, których odwiedziliśmy wiedzą już kim są: Tomasz Samojlik, Ola i Daniel Mizielińscy czy Emilia Dziubak.

0_IMG_3409.jpg 1_IMG_2560.JPG 2_IMG_2557.JPG

czytaj więcej >>


Zapraszamy do „Czytającego przedszkola”
dodano: 2017-03-14

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” Oddział dla Dzieci naszej Biblioteki postanowił wyjść naprzeciw potrzebom przedszkolaków -€“ rozpoczęliśmy akcję „Czytające przedszkole”.

Powszechnie wiadomo, że nawyk i potrzeba czytania lektury muszą powstać w dzieciństwie. Czytanie książek jest zatem jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci. To właśnie w książce dziecko znajdzie wskazówki , w jaki sposób zbudować swój własny system wartości. Nawyk kontaktu z książką decyduje nie tylko o nabywanej przez dziecko wiedzy, ale również o pewnych właściwościach charakteru, preferowanych wartościach i postawach. Stąd właśnie pomysł na „Czytające przedszkole”.

W ramach akcji chętne przedszkola uczestniczą w grupowych wypożyczeniach podczas regularnych spotkań czytelniczych na terenie biblioteki.

Jak się to odbywa? Najpierw, jeszcze w przedszkolu, rodzice wypełniają zgłoszenia dzieci do biblioteki. Karty rozdaje, a następnie zbiera i przekazuje do biblioteki współpracujący z nami wychowawca grupy, która zamierza przyłączyć się do czytelniczej akcji. Następnie dzieci, wraz ze swoją wychowawczynią, uczestniczą w edukacyjnych zajęciach czytelniczych  na terenie biblioteki i wypożyczają upatrzoną przez siebie książeczkę. Kiedy książka zostaje przeczytana (a zdarza się, że następuje to jeszcze tego samego dnia, i to w przedszkolu), dzieci zbierają książeczki w umówionym miejscu w swojej sali. Wiedzą, że już za tydzień lub dwa ponownie  wybiorą się do biblioteki i wypożyczą nową, wspaniałą książkę! W praktyce okazuje się, że dzieci odwiedzają nas także „między terminami” wyznaczonymi przez przedszkole (nierzadko rodzice, zachęceni przez swoje dzieci, odwiedzają przy tej okazji Wypożyczalnię dla Dorosłych ;)

W ten sposób już od najmłodszych lat dzieci uczą się szacunku do książki, systematyczności, ale co najważniejsze -€“ miłości do książek. Jest to niezwykle motywujące w procesie nauki czytania!

Jako pierwsze do akcji włączyły się do akcji nowodworskie Przedszkole Niepubliczne nr 1 oraz Przedszkole Językowo -€“ Muzyczne „Calineczka”.

Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży znalazło się wśród priorytetów polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2016 -€“ 2017.
Zachęcamy wszystkie przedszkola do udziału w naszej akcji

0_IMG_2394.JPG 1_IMG_2428.JPG 2_IMG_2385.JPG
Bezpłatna, cyfrowa prenumerata Gazety Wyborczej Premium na 2017 r. w naszej Bibliotece
dodano: 2017-03-08

Dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki (od końca marca) Biblioteka będzie miała możliwość udostępnienia swoim Czytelnikom bezpłatnej, cyfrowej wersji Gazety Wyborczej Premium na rok 2017.

 W pakiecie Wyborczej Premium znajduje się między innymi:

  • nielimitowany dostęp do wszystkich serwisów Wyborczej na wszystkich urządzeniach (Wyborcza + magazyny: Ale Historia, Duży Format, Wysokie Obcasy, Wyborcza Biz, Bigdata, 24 serwisy lokalne)
  • dostęp do artykułów z wydań archiwalnych oraz papierowych -€“ nawet wcześniej niż w kiosku!

  • zaproszenia na specjalne spotkania i debaty Wyborczej

  • zniżki na książki i ebooki znanych autorów

  • czytanie Gazety Wyborczej jako ebook

2 3 4
 
 
 
 
 
82-100 Nowy Dwór Gdański, ul. Sikorskiego 23, biblioteka.nowydworgd@poczta.internetdsl.pl © Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański odsłon:371226