BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY NOWY DWÓR GDAŃSKI
 
 
BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY NOWY DWÓR GDAŃSKI
A | A  

82-100 Nowy Dwór Gdański
ul. Sikorskiego 23
+48.552472649
biblioteka.ndg@bpndg.orgPONIEDZIAŁEK11°° - 18°°
WTOREK11°° - 18°°
ŚRODA11°° - 18°°
CZWARTEK11°° - 18°°
PIĄTEK11°° - 18°°
SOBOTA9°° - 15°°


Inspektor Ochrony Danych
email: szkolenia-bhp@wp.pl
tel./fax. 55 233 56 80
tel. kom. 501 593 977 
Wakacje w bibliotece
dodano: 2019-06-17Już od 24 czerwca zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież
do wzięcia udziału w zajęciach,
które na czas wakacji przygotowała nasza biblioteka wraz z filiami w:
Marynowach, Lubieszewie, Kmiecinie, Jazowej i Marzęcinie.
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!


(Dzieci do lat 7 tylko pod opieką osoby pełnoletniej!)Gala Czytających
dodano: 2019-06-13

W środę – 12 czerwca spotkaliśmy się w Żuławskim Ośrodku Kultury, aby uroczyście podsumować kolejny wspólny rok z czytającymi klasami i przedszkolakami. W jednej, ogromnej sali zebraliśmy dzieci, które kochają książki. Tym razem było nas wyjątkowo dużo - aż siedem grup (150 osób!), które są z Oddziałem dla Dzieci od roku, a nawet dwóch i trzech lat!

„Czytające przedszkole” oraz „Czytająca szkoła” to grupy dzieci zrzeszone w jednym projekcie biblioteki, które w ciągu roku szkolnego regularnie uczestniczą w czytelniczych zajęciach w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański. W tym roku priorytetem była ekologia, ale były też zajęcia relaksacyjne. Po wspólnej aktywności (ponieważ w naszych zajęciach często wykorzystujemy muzykę w formie bajki, tańca, zabaw ruchowych) dzieci wypożyczają wybrane przez siebie książki. I oczywiście oddają te, które już przeczytały. Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo zapracowani są obecnie rodzice – znaleźliśmy więc sposób na to, aby dzieci wyrobiły sobie sympatię do książki nawet jeśli przyjście z rodzicem nie jest możliwe. Wystarczy zaangażowany wychowawca, który jest nas ciekaw, a my dokładnie wiemy co robić, aby dzieci chciały do nas wracać po kolejni książki. Zajęcia prowadzi Katarzyna Sarnik.

Gala Czytających to pierwsza tak duża impreza Oddziału dla Dzieci. Wynikła z potrzeby – dotąd mieliśmy po jednej grupie „Czytających przedszkoli” i „Czytającej szkoły”. W obecnym roku szkolnym 2018/2019 mieliśmy już tych grup siedem: „Kotki” i „Słoniki” z Oddziałów Przedszkolnych Szkoły Podstawowej Nr 1, „Motylki” z Przedszkola Niepublicznego nr 1, „Krasnale” z Miejskiego Przedszkola Nr 4 oraz klasy: IIa, IIc, IIIa ze Szkoły Podstawowej Nr 1. To dla nas znak, że idziemy dobrą drogą. Dzieciaki nie mogą się doczekać, kiedy do nas –  do Oddziału dla Dzieci – wrócą, a po zajęciach wychodzą podekscytowane. Dla każdego jest książka, tylko trzeba ją dobrać (to zupełnie jak z różdżkami w Harrym Potterze).

Klasa III a jest z nami już od trzech lat dzięki wspaniałej współpracy z wychowawczynią klasy – panią Basią Bednarską. Cała Gala Czytających była możliwa dzięki zaangażowaniu nauczycieli – to właśnie te osoby budują pozytywne nastawienie do czytelniczej aktywności wśród dzieci. W tym roku były to: Agnieszka Lisowska (IIa), Renia Lewicka (II c), Jadzia Kordylasińska („Krasnale”), Magda Przytuła („Motylki”), Ania Sławińska (Słoniki) oraz Justyna Cybulska (Kotki). I oczywiście wspomniana wcześniej Basia Bednarska.

Podczas Gali Czytających każda z grup otrzymała piękne książki do swoich czytelniczych kącików. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nasi partnerzy - to dzięki nim mogliśmy wybierać wśród najlepszych pozycji literatury dziecięcej (a na promocji takiej właśnie literatury zależy nam najbardziej - stąd też wybór książek - postawiliśmy na jakość, a nie na ilość). Sponsorom serdecznie dziękujemy! W sumie zebraliśmy 650 zł na rozbudowę przedszkolnych i szkolnych kącików książki! Wśród zakupów nie znalazły się książki literatury obyczajowej. Wybieraliśmy książki dające dzieciom możliwość rozbudowywania już posiadanych zainteresowań i wiedzy oraz rozwijania ich. Warto mieć takie książki „pod ręką”, żeby wracać i odkrywać codziennie w innych miejscach coś zasługującego na zaczytanie. Po resztę książek do czytania zapraszamy po prostu do BIBLIOTEKI.

Galę, w imieniu BPMiG Nowy Dwór Gd., zorganizowała i poprowadziła Katarzyna Sarnik – autorka i realizatorka całego projektu. Dziękujemy!

0_IMG_7834.JPG 1_IMG_7841.JPG 2_IMG_7859.JPG

Jak nie czytam, jak czytam
dodano: 2019-06-12

3 i 4 czerwca 2019 r. w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Nowy Dwór Gd. w ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam" wzięły udział dwie grupy: 6-latki z Niepublicznego Przedszkola Wesołe Smerfiki oraz uczniowie kl. II ze Szkoły Podstawowej nr 2. W sumie 44 dzieci. Tematem przewodnim naszych spotkań były smoki. Zajęcia rozpoczęliśmy od zagadek o literkach, z których, układając je według określonego kodu, odczytaliśmy słowo - SMOKI.  Potem z zaczarowanego pudełka losowaliśmy karteczki z pytaniami na temat smoków, na które szukaliśmy odpowiedzi np.: czy to prawda, że smoki zjadają księżniczki? Był też teatrzyk o Smoku Wawelskim, czytaliśmy opowiadanie Małgorzaty Strzałkowskiej „Oto smok”, szukaliśmy bajek, w których występują smoki a także zwierząt, które przypominają smoki. Teraz już wiemy, jak wygląda agama, krokodyl, legwan czy waran.

A potem było to, na co wszyscy czekali – z bogatego księgozbioru naszego Oddziału dla Dzieci każdy mógł sobie wybrać książkę i ją sobie poczytać a nawet zaprezentować wszystkim jej fragment. Bo dzielenie się dobrą książką to frajda nie mniejsza od jej odkrywania. Na koniec wszyscy otrzymali smoki  - zakładki do książek z logo akcji „Jak nie czytam jak czytam”.

Do akcji „Jak nie czytam, jak czytam” pod auspicjami Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański przyłączyły się także klasy i grupy przedszkolne ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Nowym Dworze Gd.: I a, I b, II a, II b, II c, III a oraz „Słoniki” i „Kotki” z oddziałów przedszkolnych - w sumie 146 dzieci czytało z innymi „czytaczami” z całej Polski.

0_IMG_7764-nn.JPG 1_III.jpg 2_IMG_7791.JPG

Konkurs dla czytelników bibliotek w woj. pomorskim
„Z jakim Pisarzem lub Pisarką wyruszylibyście w trasę i dlaczego?”Drogie Czytelniczki, drodzy Czytelnicy!
Czy zdarzyło się Wam pokonywać wyjątkowo długą trasę i z pomocą książek zwalczać nudę? Jeśli tak, wyobraźcie sobie, że trasa jest naprawdę bardzo długa, a Wy nie możecie oderwać oczu od drogi. Tak właśnie większość czasu spędzają osoby pracujące w transporcie, zwłaszcza przewoźnicy – w trasie (często liczonej w tysiącach kilometrów!), zdani na radio i audiobooki. Idealnie byłoby, gdyby zamiast audiobooków w trasę można było zabrać Pisarza lub Pisarkę i długie godziny w drodze poświęcić na dyskusje o losach bohaterów ;-) Macie pomysł, kogo Wy zabralibyście ze sobą? Jeśli tak, zapraszamy do udziału w konkursie!

Zasady:
  1. Puśćcie wodze wyobraźni i odpowiedzcie na pytanie: „Z jakim Pisarzem lub Pisarką wyruszylibyście w trasę i dlaczego?”.
  2. Odpowiedź wraz ze skanem wypełnionego formularza zgłoszeniowego prześlijcie na adres: konkurs@clicktrans.pl, w treści maila wpisując „Konkurs dla czytelników pomorskich bibliotek”
  3. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy czytelnicy bibliotek z województwa pomorskiego
  4. Na pytanie konkursowe można odpowiedzieć w języku polskim lub angielskim.
  5. Na Wasze prace czekamy do 22 czerwca 2019.
Nagrody:
- 500 zł dla Autora lub Autorki najciekawszej odpowiedzi
- 500 zł dla biblioteki (lub filii) wskazanej przez Laureata/kę – na zakup nowych pozycji do księgozbioru
Forma pracy:
- tekstowa – maks. 500 znaków bez spacji; format doc/docx/pdf
- graficzna – zdjęcia lub grafiki; format jpg/png/pdf; łączna waga maks. 6 MB
- wideo – maks. 1 minuta

Zwycięska praca zostanie opublikowana na naszym blogu: http://www.info.clicktrans.pl/ lub https://clicktrans.com/blog/.
Więcej informacji (w tym formularz zgłoszeniowy) i regulamin konkursu znajdziecie na stronie: https://clicktrans.pl/info/konkurs-biblioteki-pomorskie.

 Organizatorem konkursu jest serwis Clicktrans.pl, pomagający osobom szukającym transportu niestandardowych rzeczy znaleźć odpowiednich przewoźników, a przewoźnikom – zdobywać nowe zlecenia transportowe. 


O świętym Jerzym w rytmie flamenco
dodano: 2019-05-02

Czy wiecie, że w Hiszpanii „Walentynki” obchodzi się 23 kwietnia? A ich patronem wcale nie jest Walenty, ale św. Jerzy - ten od rozprawiania się ze smokami? Tego dnia panowie wręczają swoim ukochanym różę, a panie obdarowują swoich wybranków książką. O tym pięknym zwyczaju, w piątkowe popołudnie, opowiedział nam ksiądz Tomasz, a o książkach - podarunkach - panie, które wraz z ich ukochanymi mężczyznami gościliśmy z okazji Dnia Świętego Jerzego (Sant Jordi). Każdy z rycerzy otrzymał od damy swego serca książkę, w zamian wręczając swojej wybrance przepiękną różę. Była to także okazja do opowieści o książkach: tych ulubionych, takich, które zrobiły na naszych gościach największe wrażenie czy tych, do których dopiero chcemy sięgnąć. W bibliotece o książkach nigdy za wiele! Mogliśmy się także pochwalić zbiorem literatury hiszpańskiej a także książek o świętych. Bo przy okazji prezentacji sylwetki św. Jerzego o świętości i świętych ksiądz Tomasz opowiedział.

0_IMG_7630.JPG 1_IMG_7620.JPG 2_IMG_7635.JPG

Księga dźwięków
dodano: 2019-04-29

W środowe przedpołudnie (bo wtedy odbywają się w Oddziale dla Dzieci zajęcia z cyklu „Czytające Przedszkole” i „Czytająca Szkoła”) grupa „Motylków” z Niepublicznego Przedszkola Nr 1 odkrywała książkę H. Tulleta „Och!”. Była ona inspiracją (choć nie ukrywamy, że główną to jednak jest Pani Kasia) do stworzenia własnej, motylkowej „Księgi Dźwięków”. Tylko u nas możecie się przekonać ile i jak kolorowych dźwięków można stworzyć!

0_aa.jpg 1_bb.jpg 2_cc.jpg

Wesołych Świąt!
dodano: 2019-04-15


Gazeta Wyborcza dla Biblioteki
dodano: 2019-04-04

Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl


''Książkę czytam, lubię i rozumiem''
dodano: 2019-04-02

29 marca w Oddziale dla Dzieci gościliśmy Starostę Powiatu Nowodworskiego Pana Jacka Grossa, który przeczytał fragmenty utworów literackich uczniom klasy IV c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Dworze Gd. i klasy IV ze Szkoły Podstawowej w Jantarze. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Pań: Agnieszki Grot-Bednarskiej i Danuty Sokołowskiej, które wraz z uczniami klas IV realizują autorski projekt czytelniczy "Książkę czytam, lubię i rozumiem" w ramach swojej pracy dyplomowej. Były to już kolejne zajęcia tego typu. Bohaterem pierwszych spotkań była książka „Charlie i fabryka czekolady” R. Dahla (pewnie dlatego odbyła się mała degustacja czekolady 😊). Na koniec spotkania Pan Starosta odpowiadał na wcale niełatwe pytania młodych Czytelników.

0_IMG_1965.JPG 1_IMG_1973.JPG 2_IMG_2033.JPG

Kochający czytanie
dodano: 2019-03-22

W środowe przedpołudnia Oddział dla Dzieci naszej Biblioteki rozbrzmiewa gwarem szkolno-przedszkolnym. Bo to właśnie w środy spotykamy się z uczniami z „Czytającej Szkoły”, kandydatami na moli książkowych na zajęciach z cyklu „Kocham książki” i „Czytające Przedszkole”. Głównymi bohaterkami tych spotkań są oczywiście książki! A na ich podstawie dzieci zdobywają wiedzę (np. na temat ekologii, zwierząt morskich, i nie tylko, i z jakiej dziedziny zapragniecie), uczą się tolerancji i akceptacji nie tylko innych, ale także swoich niedoskonałości, rozwiązują zagadki… Grają w gry – a mamy ich bardzo dużo. Zapoznają się z tajnymi zakamarkami naszej Biblioteki. A na koniec wypożyczają upatrzone książki, żeby się nimi nacieszyć w domu 😊

1.jpg 2.jpg 3.jpg

4 5 6
 
 
 
 
 
 
 
82-100 Nowy Dwór Gdański, ul. Sikorskiego 23, biblioteka.ndg@bpndg.org © Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański odsłon:1359534