BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY NOWY DWÓR GDAŃSKI
 
 
BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY NOWY DWÓR GDAŃSKI
A | A  

82-100 Nowy Dwór Gdański
ul. Sikorskiego 23
+48.552472649
biblioteka.ndg@bpndg.orgPONIEDZIAŁEK11°° - 18°°
WTOREK11°° - 18°°
ŚRODA11°° - 18°°
CZWARTEK11°° - 18°°
PIĄTEK11°° - 18°°
SOBOTA9°° - 15°°


Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Henzler
email: inspektor@cbi24.pl 
Misie i Motylki z wizytą w bibliotece
dodano: 2015-06-22

11 czerwca „Motylki” i „Misie” z Miejskiego Przedszkola nr 4 zawitały w królestwie książek. Pani Ela zapoznała dzieci z biblioteką i księgozbiorem. Bajkowe postacie zachęcały do odwiedzania biblioteki, wypożyczania i czytania książek. Misie i Motylki prowadziły  dyskusję na temat poszanowania książek i słuchały wiersza:

„Jestem książka, w bibliotece mam mieszkanie.

Bardzo lubię, gdy przychodzisz na spotkanie.

Przy mnie możesz świat objechać bez biletu

i na księżyc rozpędzoną mknąć rakietą…..”

                                                             Apolinary Nosalski

„Motylki” z paniami: Krysią Sienkiewicz i Marysią Piasek oraz „Misie” z paniami: Kasią Zawilińską i I. Klonowicz wpisały się do kroniki bibliotecznej z podziękowaniem dla pani Eli Kosińskiej za ciekawe zajęcia i ogromną wiedzę o bibliotece.

IMG_1214.JPG IMG_1215.JPG IMG_1216.JPG

Oddział dla Dzieci gościł Smerfy i Krasnale
dodano: 2015-06-22

12 czerwca odwiedziły bibliotekę „Smerfy” i „Krasnale” z Miejskiego Przedszkola nr 4. Pani Ela zaprosiła dzieci w magiczny świat książek rozbudzając dziecięcą wyobraźnię. W czytelni dzieci poznały wybrane książki dla najmłodszych i wysłuchały wiersza Jana Brzechwy „Samochwała”. Na koniec spotkania wyruszyły w podróż po świecie z grą „Wygibajtus podróżnika”, z radością wyruszały do Afryki, Azji, Australii nad oceany i z powrotem do Europy. Po zabawie, na koniec spotkania, uzyskały informacje o zasadach korzystania z biblioteki. Pani Ela podziękowała dzieciom za to, że były bardzo grzeczne i uważnie słuchały opowieści o książkach. „Smerfy" z panią Marianną Tałaj i Marią Szewczyk oraz „Krasnale” z panią Aliną Linsztet i Wiesią Gruszewską podziękowały pani Eli za przeprowadzone zajęcia.


Panda nie zawsze Kung Fu
dodano: 2015-06-21

8 czerwca nasze czytelniczki Julcia i Wiktoria, uczestniczyły w zajęciach dla wytrwałych i cierpliwych „Książka uczy, bawi i rozwija”. Techniką orgiami modułowego wykonały „Pandę” z 185 białych i 79 czarnych, z zegarmistrzowską precyzją własnoręcznie wyciętych i poskładanych karteczek papieru, z których w 12 etapach, krok po kroku, stworzyły postać misia. Wraz ze swoim dziełem ustawiły się do zdjęcia, zachęcając inne dzieci do tworzenia prac orgiami. Pani Ela zachęciła małych czytelników do korzystania z książek - prace plastyczne na każdą porę roku i każdy dzień.

0_IMG_1210.JPG 1_IMG_1211.JPG 2_IMG_1213.JPG

W naszej bibliotece Dzień Dziecka jest co dzień
dodano: 2015-06-02

1 czerwca uczniowie kl. I c ze Szkoły Podstawowej Nr 2 z Panią Ewą Szewczyk odwiedziły naszą bibliotekę, po zakamarkach której oprowadziła je Pani Ela. Dzieci zwiedziły wszystkie działy biblioteki, mogły się do niej zapisać, a także zapoznały się z fragmentami książki „Moje prawa, ważna sprawa” Anny Czerwińskiej-Rydel. Tak im się spodobało, że zaraz po zajęciach szkolnych prawie wszystkie znowu zjawiły się w bibliotece…

…w której już w najlepsze trwały gry i zabawy zorganizowane z okazji Dnia Dziecka. Były baloniki, był słodki poczęstunek i moc atrakcji. Chociaż stali bywalcy Oddziału dla Dzieci stwierdzili, że Dzień Dziecka w naszej bibliotece trwa nieustannie.

Wszystkim Dzieciom składamy serdeczne życzenia z okazji ich święta i ślemy moc całusów!

0_IMG_1206.JPG 1_IMG_1193.JPG 2_IMG_1200.JPG
Pamiętnik Blumki
dodano: 2015-06-02

W piątek 29 maja nasi mali Czytelnicy wzięli udział w zajęciach „Cała Polska czyta w bibliotekach”, które Pani Ela przeprowadziła w Oddziale dla Dzieci. Wszyscy chętnie przyłączyli się do głośnego czytania (z podziałem na role), książki Iwony Chmielewskiej „Pamiętnik Blumki”: „Warszawa - ul. Krochmalna 92 - Dom Sierot. Niegdyś żyła tu Blumka, doktor Korczak, pani Stefa i dwieście dzieci, a wśród nich: Zygmuś, który podarował życie srebrnej rybie, Reginka, której opowieści potrafiły oświetlić najmroczniejszą noc, Pola, która wyhodowała w swoim uchu groszek, Chaimek, którego mrówki zaprowadziły przed sąd, Kocyk, który tak pięknie pomagał, nosząc węgiel w emaliowanym nocniku i myszka, dla której okruszki spadały prosto z nieba. Blumka wszystko to zapisywała w swoim pamiętniku, a gdy brakło jej słów, dopełniała rysunkiem. Do dnia, gdy wybuchła wojna... 
Jej pamiętnik nie jest gruby, ale czasem z grubej książki - tak przynajmniej twierdził Pan Doktor - "nic się człowiek nie dowie nowego, a z cienkiej książki dużo".

Po lekturze, podczas zajęć z tabletami, dzieci wyszukiwały informacje na temat Janusza Korczaka, głównego bohatera książki, którą właśnie przeczytały. A później był jeszcze czas na gry, rysowanie i co kto lubi.

0_IMG_1175.JPG 1_IMG_1180.JPG 2_IMG_1183.JPG
Europejska Noc Muzeów 2015 w Nowym Dworze Gdańskim
dodano: 2015-05-26

23 maja kolejny już raz odbyła się Noc Muzeum i po raz kolejny Biblioteka wniosła swój wkład w jej przygotowanie i przebieg. W „szklanej sali” Żuławskiego Parku Historycznego przygotowałyśmy wystawę książek o tematyce „napoleońskiej” znajdujących się w naszych zbiorach, którą z dużym zainteresowaniem obejrzeli również żołnierze armii Napoleona goszczący w Nowy Dworze Gd. podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Wielkim powodzeniem cieszyły się tablety, z których skorzystać mógł każdy, kto wstąpił do „bibliotecznej kawiarenki”. Można w niej było nie tylko poczytać, wypożyczyć książkę, skorzystać z tabletów, ale także wypić kawę czy herbatę, zjeść ciastko czy zwyczajnie odpocząć od natłoku wrażeń.
0_IMG_1069.JPG 1_IMG_1064.JPG 2_IMG_1091.JPG
Kursy komputerowe dla seniorów ruszyły
dodano: 2015-05-25

W środę 20 maja w Czytelni Internetowej naszej biblioteki Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego uroczyście zainaugurował warsztaty komputerowe w ramach projektu "W świecie okien - kompetencje cyfrowe i społeczne osób starszych z powiatu nowodworskiego". W projekcie udział weźmie 70 seniorów, którzy nabywać będą wiedzę oraz umiejętności praktyczne w zakresie obsługi komputera oraz programów komputerowych. Liderem projektu jest Fundacja Kreatywna Edukacja, a partnerami: ŻOK, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański oraz Zespół Szkół nr 2.

0_6.jpg 1_1.jpg 2_2.jpg

Napoleon i jego epoka w zbiorach naszej Biblioteki
dodano: 2015-05-19

Biblioteka po raz kolejny współpracuje z Żuławskim Parkiem Historycznym przy organizacji Europejskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się 23 maja pod hasłem Napoleon na Żuławach. Biblioteka zaprezentuje swoje zbiory związane z epoką napoleońską -€“ książki z historii Europy XIX w., biografie Napoleona I oraz opracowania dotyczące jego panowania, pamiętniki, literaturę piękną związaną z okresem napoleońskim a także książki dla dzieci dotyczące tego okresu. Będzie to również okazja do zaprezentowania najnowszego nabytku biblioteki -€“ tabletów, które nasza biblioteka zdobyła biorąc udział w konkursie Tablety w Twojej bibliotece.
Serdecznie zapraszamy do udziału w nowodworskiej Nocy Muzeów!
w sobotę 23 maja od godz. 1800
Najpiękniejszy ślimak Cittaslow z Marzęcina
dodano: 2015-05-18

Filia Biblioteczna w Marzęcinie zgłosiła swoją pracę do konkursu pod patronatem Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego na najpiękniejszego ślimaka Cittaslow, będącego symbolem Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow, do której Nowy Dwór Gd. należy. Twórcy ślimaka z Filii Bibliotecznej w Marzęcinie otrzymali I nagrodę w konkursie i możliwość zaprezentowania swojej pracy na Festiwalu Cittaslow w Gołdapii.

Celem miast należących do Sieci jest propagowanie życia bez pośpiechu, zwrócenie uwagi na własną tradycję, kulturę, stosowanie naturalnych, lokalnych produktów, życie z poszanowaniem ochrony środowiska i własnego otoczenia. Ruch Cittaslow neguje życie w ciągłym pędzie, promując koncepcję dobrego, spokojnego, bezstresowego życia codziennego. Symbolem tego ruchu jest ślimak.

0_IMG_0353.JPG 1_IMG_0359.JPG 2_IMG_0373.JPG

Tablety w naszej bibliotece
dodano: 2015-05-08


Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gd. wzięła udział i została laureatem konkursu „Tablety w Twojej bibliotece”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Otrzymaliśmy 6 tabletów Apple iPad Air 16GB wraz z akcesoriami (o łącznej wartości 11790 zł). Biblioteka będzie je wykorzystywać w swoich codziennych działaniach i zachęcać mieszkańców do uczenia się, tworzenia treści multimedialnych i dzielenia się nimi z innymi ludźmi. Zostaną one także wykorzystane do przeprowadzania zajęć edukacyjnych w naszych filiach w: Marynowach, Lubieszewie, Kmiecinie, Jazowej i Marzęcinie. Dzięki tabletom i bezpłatnemu dostępowi do Internetu osoby przychodzące do biblioteki będą nabywać nowe umiejętności wykorzystując aplikacje edukacyjne, tworzyć własne treści multimedialne i dzielić się nimi z innymi osobami, rozwijać swoje zainteresowania, kształcić zdolności manualne.

     Projekt „Tablety w twojej bibliotece” jest realizowany przez FRSI, której celem jest wspieranie i promowanie rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce i poza jej granicami, w szczególności: zwiększanie dostępu obywateli, instytucji i organizacji do Internetu i technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT), popularyzacja wiedzy na temat korzyści płynących z wykorzystania ICT w życiu ludzi – w ich rozwoju osobistym, zawodowym i działalności gospodarczej oraz w funkcjonowaniu instytucji, organizacji i innych podmiotów, a także inicjowanie, pobudzanie i wspomaganie współpracy podmiotów różnych sektorów mającej na celu tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi społeczeństwa informacyjnego oraz popularyzacji wiedzy na temat korzyści płynących z wykorzystania nowoczesnych technologii.

0_IMG_0967.JPG 1_IMG_0978.JPG 2_IMG_0975.JPG

19 20 21
 
 
 
 
 
 
 
82-100 Nowy Dwór Gdański, ul. Sikorskiego 23, biblioteka.ndg@bpndg.org © Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański odsłon:2286603