BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY NOWY DWÓR GDAŃSKI
 
 
BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY NOWY DWÓR GDAŃSKI
A | A  

82-100 Nowy Dwór Gdański
ul. Sikorskiego 23
+48.552472649
biblioteka.ndg@bpndg.orgPONIEDZIAŁEK11°° - 18°°
WTOREK11°° - 18°°
ŚRODA11°° - 18°°
CZWARTEK11°° - 18°°
PIĄTEK11°° - 18°°
SOBOTA9°° - 15°°


Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Henzler
email: inspektor@cbi24.pl 
W naszej bibliotece Dzień Dziecka jest co dzień
dodano: 2015-06-02

1 czerwca uczniowie kl. I c ze Szkoły Podstawowej Nr 2 z Panią Ewą Szewczyk odwiedziły naszą bibliotekę, po zakamarkach której oprowadziła je Pani Ela. Dzieci zwiedziły wszystkie działy biblioteki, mogły się do niej zapisać, a także zapoznały się z fragmentami książki „Moje prawa, ważna sprawa” Anny Czerwińskiej-Rydel. Tak im się spodobało, że zaraz po zajęciach szkolnych prawie wszystkie znowu zjawiły się w bibliotece…

…w której już w najlepsze trwały gry i zabawy zorganizowane z okazji Dnia Dziecka. Były baloniki, był słodki poczęstunek i moc atrakcji. Chociaż stali bywalcy Oddziału dla Dzieci stwierdzili, że Dzień Dziecka w naszej bibliotece trwa nieustannie.

Wszystkim Dzieciom składamy serdeczne życzenia z okazji ich święta i ślemy moc całusów!

0_IMG_1206.JPG 1_IMG_1193.JPG 2_IMG_1200.JPG
Pamiętnik Blumki
dodano: 2015-06-02

W piątek 29 maja nasi mali Czytelnicy wzięli udział w zajęciach „Cała Polska czyta w bibliotekach”, które Pani Ela przeprowadziła w Oddziale dla Dzieci. Wszyscy chętnie przyłączyli się do głośnego czytania (z podziałem na role), książki Iwony Chmielewskiej „Pamiętnik Blumki”: „Warszawa - ul. Krochmalna 92 - Dom Sierot. Niegdyś żyła tu Blumka, doktor Korczak, pani Stefa i dwieście dzieci, a wśród nich: Zygmuś, który podarował życie srebrnej rybie, Reginka, której opowieści potrafiły oświetlić najmroczniejszą noc, Pola, która wyhodowała w swoim uchu groszek, Chaimek, którego mrówki zaprowadziły przed sąd, Kocyk, który tak pięknie pomagał, nosząc węgiel w emaliowanym nocniku i myszka, dla której okruszki spadały prosto z nieba. Blumka wszystko to zapisywała w swoim pamiętniku, a gdy brakło jej słów, dopełniała rysunkiem. Do dnia, gdy wybuchła wojna... 
Jej pamiętnik nie jest gruby, ale czasem z grubej książki - tak przynajmniej twierdził Pan Doktor - "nic się człowiek nie dowie nowego, a z cienkiej książki dużo".

Po lekturze, podczas zajęć z tabletami, dzieci wyszukiwały informacje na temat Janusza Korczaka, głównego bohatera książki, którą właśnie przeczytały. A później był jeszcze czas na gry, rysowanie i co kto lubi.

0_IMG_1175.JPG 1_IMG_1180.JPG 2_IMG_1183.JPG
Europejska Noc Muzeów 2015 w Nowym Dworze Gdańskim
dodano: 2015-05-26

23 maja kolejny już raz odbyła się Noc Muzeum i po raz kolejny Biblioteka wniosła swój wkład w jej przygotowanie i przebieg. W „szklanej sali” Żuławskiego Parku Historycznego przygotowałyśmy wystawę książek o tematyce „napoleońskiej” znajdujących się w naszych zbiorach, którą z dużym zainteresowaniem obejrzeli również żołnierze armii Napoleona goszczący w Nowy Dworze Gd. podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Wielkim powodzeniem cieszyły się tablety, z których skorzystać mógł każdy, kto wstąpił do „bibliotecznej kawiarenki”. Można w niej było nie tylko poczytać, wypożyczyć książkę, skorzystać z tabletów, ale także wypić kawę czy herbatę, zjeść ciastko czy zwyczajnie odpocząć od natłoku wrażeń.
0_IMG_1069.JPG 1_IMG_1064.JPG 2_IMG_1091.JPG
Kursy komputerowe dla seniorów ruszyły
dodano: 2015-05-25

W środę 20 maja w Czytelni Internetowej naszej biblioteki Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego uroczyście zainaugurował warsztaty komputerowe w ramach projektu "W świecie okien - kompetencje cyfrowe i społeczne osób starszych z powiatu nowodworskiego". W projekcie udział weźmie 70 seniorów, którzy nabywać będą wiedzę oraz umiejętności praktyczne w zakresie obsługi komputera oraz programów komputerowych. Liderem projektu jest Fundacja Kreatywna Edukacja, a partnerami: ŻOK, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański oraz Zespół Szkół nr 2.

0_6.jpg 1_1.jpg 2_2.jpg

Napoleon i jego epoka w zbiorach naszej Biblioteki
dodano: 2015-05-19

Biblioteka po raz kolejny współpracuje z Żuławskim Parkiem Historycznym przy organizacji Europejskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się 23 maja pod hasłem Napoleon na Żuławach. Biblioteka zaprezentuje swoje zbiory związane z epoką napoleońską -€“ książki z historii Europy XIX w., biografie Napoleona I oraz opracowania dotyczące jego panowania, pamiętniki, literaturę piękną związaną z okresem napoleońskim a także książki dla dzieci dotyczące tego okresu. Będzie to również okazja do zaprezentowania najnowszego nabytku biblioteki -€“ tabletów, które nasza biblioteka zdobyła biorąc udział w konkursie Tablety w Twojej bibliotece.
Serdecznie zapraszamy do udziału w nowodworskiej Nocy Muzeów!
w sobotę 23 maja od godz. 1800
Najpiękniejszy ślimak Cittaslow z Marzęcina
dodano: 2015-05-18

Filia Biblioteczna w Marzęcinie zgłosiła swoją pracę do konkursu pod patronatem Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego na najpiękniejszego ślimaka Cittaslow, będącego symbolem Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow, do której Nowy Dwór Gd. należy. Twórcy ślimaka z Filii Bibliotecznej w Marzęcinie otrzymali I nagrodę w konkursie i możliwość zaprezentowania swojej pracy na Festiwalu Cittaslow w Gołdapii.

Celem miast należących do Sieci jest propagowanie życia bez pośpiechu, zwrócenie uwagi na własną tradycję, kulturę, stosowanie naturalnych, lokalnych produktów, życie z poszanowaniem ochrony środowiska i własnego otoczenia. Ruch Cittaslow neguje życie w ciągłym pędzie, promując koncepcję dobrego, spokojnego, bezstresowego życia codziennego. Symbolem tego ruchu jest ślimak.

0_IMG_0353.JPG 1_IMG_0359.JPG 2_IMG_0373.JPG

Tablety w naszej bibliotece
dodano: 2015-05-08


Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gd. wzięła udział i została laureatem konkursu „Tablety w Twojej bibliotece”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Otrzymaliśmy 6 tabletów Apple iPad Air 16GB wraz z akcesoriami (o łącznej wartości 11790 zł). Biblioteka będzie je wykorzystywać w swoich codziennych działaniach i zachęcać mieszkańców do uczenia się, tworzenia treści multimedialnych i dzielenia się nimi z innymi ludźmi. Zostaną one także wykorzystane do przeprowadzania zajęć edukacyjnych w naszych filiach w: Marynowach, Lubieszewie, Kmiecinie, Jazowej i Marzęcinie. Dzięki tabletom i bezpłatnemu dostępowi do Internetu osoby przychodzące do biblioteki będą nabywać nowe umiejętności wykorzystując aplikacje edukacyjne, tworzyć własne treści multimedialne i dzielić się nimi z innymi osobami, rozwijać swoje zainteresowania, kształcić zdolności manualne.

     Projekt „Tablety w twojej bibliotece” jest realizowany przez FRSI, której celem jest wspieranie i promowanie rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce i poza jej granicami, w szczególności: zwiększanie dostępu obywateli, instytucji i organizacji do Internetu i technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT), popularyzacja wiedzy na temat korzyści płynących z wykorzystania ICT w życiu ludzi – w ich rozwoju osobistym, zawodowym i działalności gospodarczej oraz w funkcjonowaniu instytucji, organizacji i innych podmiotów, a także inicjowanie, pobudzanie i wspomaganie współpracy podmiotów różnych sektorów mającej na celu tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi społeczeństwa informacyjnego oraz popularyzacji wiedzy na temat korzyści płynących z wykorzystania nowoczesnych technologii.

0_IMG_0967.JPG 1_IMG_0978.JPG 2_IMG_0975.JPG

Kursy komputerowe dla seniorów
dodano: 2015-05-07

W maju rozpoczynamy kolejną edycję kursów komputerowych dla seniorów. Zajęcia dla pięciu grup liczących po 14 osób będą odbywać się w Czytelni Internetowej naszej biblioteki. 20 maja o godz. 900 zajęcia rozpoczyna grupa pierwsza, o 1200 grupa druga, a o 1600 grupa trzecia. Dwie pozostałe rozpoczną zajęcia w lipcu i sierpniu. Udział w kursach mających na celu edukację cyfrową osób po 60-tym roku życia oraz ich aktywizację jest bezpłatny. Organizatorem kursów jest Fundacja Kreatywna Edukacja, która pozyskała grant z rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Partnerami realizującymi projekt są  Żuławski Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański i Zespół Szkół Nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim.
bookto.pl
dodano: 2015-05-04

Bookto.pl to wyszukiwarka ebooków, audiobooków dostępnych na polskim rynku, z największą w Polsce bazą bezpłatnych e-booków. Pośród darmowych książek elektronicznych znajduje się tu około 300 lektur szkolnych zalecanych przez MEN, które można za darmo ściągnąć z legalnych źródeł. Zebrane w katalogu darmowe lektury pochodzą z platform: cdp.pl, ebookpoint, koobe, ktoczyta.pl, nexto, publio, virtualo, woblink oraz wolnelektury.pl. Są to przede wszystkim książki z kategorii „klasyka literatury”, czyli dzieła, które trafiły już do domeny publicznej i można z nich korzystać bez ograniczeń (autorskie prawa majątkowe wygasły lub nigdy te książki nie były nimi objęte) lub zostały udostępnione na wolnej licencji.Na bookto.pl można również znaleźć:

- Katalog z darmowymi ebookami >> więcej…

- Darmowe e-booki, gdzie szukać? - katalog stron z darmowymi ebookami (polskie i zagraniczne serwisy)
>> więcej…


- W jakiej kolejności czytać "Świat dysku" Terry'ego Pratchetta >> więcej…

- Bez tych książek nie powstałaby "Gra o tron" - GRR Martin poleca książki >> więcej…

- Ekranizacje 2015 >> więcej…

Z przysłowiami za pan brat
dodano: 2015-04-29

29 kwietnia w bibliotece w Marynowach gościła grupa uczniów klasy 0. Podczas spotkania rozmawialiśmy o przysłowiach. Dzieci dowiedziały się, że przysłowia są mądrością narodu, bo zawarte w krótkich zdaniach uczą jak żyć. Dzięki książce  Renaty Piątkowskiej  "Z przysłowiami za pan brat" uczniowie poznali znaczenie wielu z nich. Autorka w zabawny sposób wyjaśnia, dlaczego wpada się „do kogoś jak po ogień" czy też "jak śliwka w kompot". Dzieciom spodobało się bardzo powiedzenie "przeczytać od deski do deski", którego sens objaśniła im Pani Bibliotekarka. Zastosowały je później po wypożyczeniu książek. Jeden z chłopców stwierdził, że swoje książki przeczyta od deski do deski. Na zakończenie dzieci otrzymały wiosenne kolorowanki z adresem strony internetowej biblioteki i zdążyły pograć w ulubione gry.

0_IMG_0004.JPG 1_IMG_0011.JPG 2_IMG_0008.JPG

20 21 22
 
 
 
 
 
 
 
82-100 Nowy Dwór Gdański, ul. Sikorskiego 23, biblioteka.ndg@bpndg.org © Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański odsłon:2655710