|
|
82-100 Nowy Dwór Gdański ul. Sikorskiego 23 +48.552472649 biblioteka.ndg@bpndg.org |
PONIEDZIAŁEK | 11°° - 18°° |
WTOREK | 11°° - 18°° |
ŚRODA | 11°° - 18°° |
CZWARTEK | 11°° - 18°° |
PIĄTEK | 11°° - 18°° |
SOBOTA | 9°° - 15°° |
|
|
|
|
|
|
dodano: 2016-08-29 Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego Jacek Michalski zaprasza na Narodowe Czytanie lektury„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, które odbędzie się 3 września o godz. 11.00 w Czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański. „Narodowe czytanie” to akcja zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, a w 2015 roku - „Lalki” Bolesława Prusa. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą - napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda. W 2016 roku akcja odbywa się pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. Serdecznie zapraszamy. Każdy przyniesiony przez Państwa egzemplarz „Quo vadis” zostanie opatrzony okolicznościową pieczęcią otrzymaną z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
| Wakacje? Tylko w bibliotece! dodano: 2016-07-26 Czas podczas wakacji upływa niezwykle szybko, bo też i ciekawych zajęć moc. W bibliotece podczas wakacji rojno i gwarno - każdy znajdzie coś dla siebie! Tysiące książek snuje swoje opowieści, zaprasza w ciekawe miejsca, poznaje z ciekawymi ludźmi. Tu sztuka teatralna z pacynkami i pluszakami w jednej z głównych ról, tam powstają wymarzone domy z kartonu a jeszcze w innym kąciku (bo w naszym Oddziale dla Dzieci kącików bez liku) trwają rozgrywki „Dzielnych myszek”, „Angry birds” penetrują kosmos a „Torcikiem” dzielimy się z przyjaciółmi. Kredki, farby, plastelina i wycinanki także w nieustannym ruchu. 6 ipadów z jabłuszkiem kusi ciekawymi aplikacjami, a 14 komputerów w Czytelni Internetowej też nie narzeka na bezczynność. Zapraszamy!
| Wakacje, znów będą wakacje… dodano: 2016-06-20 Biblioteka wraz z filiami w: Marynowach, Lubieszewie, Kmiecinie, Jazowej i Marzęcinie zaprasza wszystkie dzieci od lat 7 (młodsze tylko pod opieką dorosłych) na wakacyjne zajęcia - gry, zabawy, zajęcia plastyczne, literackie, komputerowe, quizy i konkursy oraz wiele innych atrakcji. szczegółowy plan >> regulamin >>
| Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski zaprasza! dodano: 2016-06-09 | Napisz recenzję i wygraj nagrodę! dodano: 2016-05-30 Jeśli interesujesz się Pomorzem - jego historią, mieszkańcami, kulturą, literaturą itp. - czytasz o nim nie tylko w czasopismach i internecie, masz 18 i więcej lat, a przede wszystkim nie jesteś "rasowym" recenzentem, weź udział w I Konkursie na Recenzję Książki Pomorskiej, organizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. Zainteresowanych uczestnictwem w konkursie, zanim podejmą decyzję o wyborze książki, zachęcamy do lektury umieszczanych na stronie biblioteki cokwartalnych " Nowości Regionalnych", w których prezentujemy publikacje dotyczące Pomorza. Regulamin >>Metryczka >>
| Noc Muzeów 2016 dodano: 2016-05-16 W sobotę 14 maja Nowodworzanie po raz piąty mieli okazję wziąć udział w Europejskiej Nocy Muzeów, odbywającej się jak co roku w Żuławskim Parku Historycznym, a w tym roku upływającej pod hasłem „Oblicza PRL-u”.
Biblioteka także przyłączyła się do organizacji tego wydarzenia prezentując nie tylko księgozbiór dotyczący okresu PRL i z nim związany (ok. 400 książek, które uczynni wolontariusze pomogli przenieść z Biblioteki do ŻPH i z powrotem, za co serdecznie dziękujemy!), ale także cieszące się największym zainteresowaniem zbiory związane z naszym regionem okresu PRL - wystawa wycinków prasowych dotyczących Nowego Dworu i Żuław, gromadzonych przez Bibliotekę od 1960 roku oraz fotografii i dokumentów zgromadzonych w Kartotece Regionalnej naszej Biblioteki. Równie dużym powodzeniem cieszyły się quizy „tabletowe”, w których można było sprawdzić poziom swojej wiedzy na temat okresu PRL a także zmierzyć się na tym polu z rywalami. 5 tabletów udostępnionych przez Bibliotekę jak magnes przyciągało i małych i dużych entuzjastów ciekawych gier i Internetu. Przy stoliczku i kontuarze bibliotecznej kawiarenki można było wypić kawę lub herbatę, a także przekąsić słodkie co nieco.
Pośród wielu atrakcji tej nocy (jakie zapewnili organizatorzy wraz z partnerami) można było np.: obejrzeć rekwizyty z czasów PRL, posłuchać interesujących wykładów, obejrzeć bajki na starych kliszach, wyświetlane projektorem obrazkowym, pograć w gry planszowe i karciane przywołujące rzeczywistość lat 70 i 80-tych, obejrzeć paradę samochodów oraz pokaz zdjęć Nowego Dworu z lat 60-tych czy spróbować kultowych potraw kuchni PRL-u (np. przepysznego bloku czekoladowego!). W ŻOKu zwiedzanie po zmroku, a w Kinie za rogiem odbyły się seanse filmowe. Kolejka powiozła chętnych do Tujska (Kolejką do PGR-u). Ten wieczór na pewno na długo pozostanie w pamięci ponad tysiąca osób, które wzięły udział w tegorocznej Nocy Muzeów.
| Wierszowane teatrzyki dodano: 2016-05-16 We wtorek 10 maja odwiedzili naszą Bibliotekę uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Dworze Gd. Nasi goście wzięli czynny i jakże ochoczy udział w zajęciach „Wierszowane teatrzyki”. Kukiełki Nadia i Julka zapoznały dzieci z różnymi rodzajami teatru, w których „aktorami” są kukiełki, marionetki, pacynki lub lalki. Uczniowie z klas I BSP, I SPL i II SPL z paniami: Anią, Beatą, Agnieszką i Małgosią uczestniczyły w zajęciach plastycznych prowadzonych przez panią Elę, podczas których wykonały kukiełki z drewnianych łyżek. Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości i satysfakcji. Dzieci wraz z wykonanymi własnoręcznie kukiełkami pożegnały naszą bibliotekę. Do zobaczenia wkrótce!
| Oblicza PRL-u dodano: 2016-05-10
14 maja w Żuławskim Parku Historycznym od godz. 17:00 odbędzie się kolejna Noc Muzeów, której tematem będą „Oblicza PRL-u”, a na którą zaprasza Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski wraz z partnerami. Biblioteka z tej okazji przygotowała wystawę publikacji dotyczących „słusznie minionego” okresu PRL znajdujących się w naszych zbiorach, nostalgiczną podróż w krainę książek czytanych w tamtym czasie i o tamtym czasie mówiących. Zapraszamy również do zweryfikowania swojej wiedzy na temat PRL w „tabletowych” quizach internetowych. Zapewniamy także chwilę oddechu przy kawie i herbatce pomiędzy atrakcjami tego wieczoru w „Bibliotecznej Kawiarence” w Sali Szklanej ŻPH.
szczegółowy program Nocy Muzeów >>
| VII Przegląd filmów Echa Katynia dodano: 2016-04-18 13 kwietnia 2016 r. w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim, w ramach VII edycji przeglądu filmowego "Echa Katynia", odbyły się projekcje filmów „Epitafia Katyńskie” i „Zapora”. Biblioteka przygotowała z tej okazji wystawę książek pt. „Pamiętam. Katyń 1940”, którą mieli okazję obejrzeć uczestnicy pokazów filmowych.
| Jakie drogi do lepszego życia Pomorzan? dodano: 2016-04-12 IX Pomorski Kongres Obywatelski
„Lepsze życie Pomorzan. Pasje - Obywatelska wspólnota - Europa”
23 kwietnia 2016 r., Politechnika GdańskaJakie drogi prowadzą do lepszego życia na Pomorzu? Na to pytanie postaramy się wspólnie odnaleźć odpowiedź na IX Pomorskim Kongresie Obywatelskim, który odbędzie się 23 kwietnia 2016 r. w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej w godz. 11:00-17:15. pod hasłem „Pasje - Obywatelska Wspólnota â Europa”. Wśród gości są m.in.: Mateusz Morawiecki - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju; Aleksander Doba - polski podróżnik, zdobywca, pierwszy człowiek, który przepłynął samotnie kajakiem Atlantyk; prof. Cezary Obracht-Prondzyński - wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytutu Kaszubskiego; Mateusz Kusznierewicz - Mistrz Olimpijski i Mistrz Świata w żeglarstwie, inicjator Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku oraz prof. Jerzy Bralczyk - językoznawca, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Wstęp na Kongres jest bezpłatny.Obowiązuje rejestracja pod adresem: https://rejestracja.ibngr.pl/kongresobywatelski/więcej informacji>>
| |
|
|
|