BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY NOWY DWÓR GDAŃSKI
 
 
BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY NOWY DWÓR GDAŃSKI
A | A  

82-100 Nowy Dwór Gdański
ul. Sikorskiego 23
+48.552472649
biblioteka.ndg@bpndg.org



PONIEDZIAŁEK11°° - 18°°
WTOREK11°° - 18°°
ŚRODA11°° - 18°°
CZWARTEK11°° - 18°°
PIĄTEK11°° - 18°°
SOBOTA9°° - 15°°


Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Henzler
email: inspektor@cbi24.pl



 
Narodowe Czytanie 2022
dodano: 2022-08-23

Czy Mickiewicz może być ciekawy? I jak go dzisiaj czyta i rozumie młodzież?
 27 sierpnia o 13.00 i 13.40 zapraszamy do Żuławskiego Ośrodka Kultury na pokaz czytania performatywnego „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Wydarzenie powstało we współpracy z Teatrem Miniatura i Żuławskim Ośrodkiem Kultury w ramach projektu „Romantyczne przestrzenie | „Ballady i romanse” site specific” oraz Narodowego Czytania. Nasza zdolna młodzież przygotowała razem z aktorką Teatru Miniatura Edytą Janusz-Ehrlich oraz kompozytorką Jowitą Cieślikiewicz teatralne czytania „Ballad i romansów” w wyjątkowej aranżacji.

Edyta Janusz-Ehrlich jest nagradzaną aktorką oraz reżyserką, laureatką m.in. Nagrody Teatralnej Miasta Gdańsk. Spektakl „Krzyżacy”, w którym zagrała Danusię/Jagienkę zdobył I nagrodę prestiżowego XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu oraz nagrodę publiczności 42. Opolskich Konferencji Teatralnych KLASYKA POLSKA, a ona sama wyróżnienie aktorskie.

Jowita Cieślikiewicz jest pianistką, kompozytorką, współzałożycielką zespołu Oczy Cziorne i autorką muzyki do spektakli teatralnych.

Narodowe Czytanie to jedna z największych kampanii promujących czytelnictwo. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku z okazji dwóchsetlecia wydania w Wilnie „Ballad i romansów” powracamy do twórczości naszego narodowego wieszcza.

Projekt „przestrzenie romantyczne” to podejście do lektury szkolnej w sposób niekonwencjonalny oraz pokazanie „Ballad i romansów” jako dzieła cały czas ciekawego i inspirującego. Do projektu Teatr Miniatura zaprosił młodzież z pomorskich miejscowości (w tym z Nowego Dworu Gdańskiego), aby wspólnie z artystami teatru, artystami wizualnymi i muzykami przygotowali czytanie „Ballad i romansów” w nietypowych przestrzeniach nawiązujących do utworu.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.












































Uwaga! Moc książkowych nowości!
dodano: 2022-08-11

Już niedługo do naszej biblioteki dotrą kolejne nowości. Cieszcie się razem z nami, bo otrzymaliśmy 15 076 zł na książki, których zakup dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Środki uzyskano w ramach zadania „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0.”.


Wakacyjne godziny otwarcia
dodano: 2022-06-28



    W lipcu i w sierpniu w soboty biblioteka nieczynna!


Mleczne Żuławy - Noc Muzeów 2022
dodano: 2022-05-22

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów nasza Biblioteka przygotowała w Sali Szklanej Żuławskiego Parku Historycznego prezentację wydawnictw ze swoich zbiorów regionalnych, wystawę wycinków prasowych a także tematycznie związane książki dla dzieci. Na tabletach można było zarówno pokolorować, ułożyć krówkowe puzzle, zdobyć wiedzę na temat krów w malarstwie i literaturze a nawet posłuchać odgłosów z łąk i pastwisk. W kąciku dla dzieci, oprócz poczytania czy wypożyczenia „krówkowo-mlecznych” książeczek była okazja, aby porysować, pokolorować, posłuchać piosenek a także ujeździć dwie sympatyczne skaczące krówki. A powiewające nad tym wszystkim krowie buźki zachęcały do odwiedzenia naszego bibliotecznego zakątka.

 

test_001.JPG test_002.jpg test_003.jpg

Odwieczna “mleczność” regionu Delty Wisły zainspirowała organizatorów, aby to właśnie żuławskie tradycje serowarskie stały się głównym tematem tegorocznej odsłony Europejskiej Nocy Muzeów.

21 maja Noc Muzeów rozpoczęło spotkanie z ks. prof. dr hab. Wojciechem Zawadzkim dyrektorem Archiwum Archidiecezjalnego w Elblągu i wykładowcą na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autor zaprezentował swoją najnowszą książkę „Żuławy Malborskie i Elbląskie 1772-1945. Perspektywa społeczno-religijna”. Biblioteka korzystając z okazji nabyła ją do swoich zbiorów regionalnych. O kulinarne emocje w tym dniu zadbali Krzysztof Jaworski - Serowar Żuławski, który podzielił się z uczestnikami swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem oraz Bogdan Gałązka, szef kuchni i restaurator, historyk jedzenia specjalizujący się w rekonstrukcji historycznej kuchni średniowiecza i późnego renesansu, który zaprezentował ciekawe i często mało oczywiste sposoby wykorzystania mlecznych produktów w kuchni.
Przez niemal całą Noc Muzeów towarzyszyła nam OSM Maluta ze swoimi wyrobami.
Zwiedzanie ŻOK-u po zmroku to tradycyjnie jedna z atrakcji Nocy Muzeów.
Wydarzenia w Sali Szklanej zamknął Koncert "Portrety kobiety" w wykonaniu  Andżeliki Duczek, Eweliny Stroynowskiej oraz Agnieszki Wojtas oraz akompaniującego im Tomasza Stroynowskiego.

Jestem zdrowy, bo ćwiczę
dodano: 2022-04-15

3 maja na Miejskich Obiektach Sportowych odbędzie się Piknik Sportowy: ,,Jestem zdrowy, bo ćwiczę”, którego celem jest propagowanie prozdrowotnych postaw.
Organizatorami wydarzenia są: Gmina Nowy Dwór Gdański oraz Miejsko-Gminny Szkolny Związek Sportowy w Nowym Dworze Gdańskim.

Wesołych Świąt!
dodano: 2022-04-14



W piątek (15.04) biblioteka czynna w godzinach 11-16!
W sobotę (16.04) biblioteka nieczynna!

Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących
dodano: 2022-01-31

Miło jest nam poinformować, że nasza biblioteka przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2021” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W ramach projektu nasza biblioteka otrzymała nieodpłatnie jeden egzemplarz odtwarzacza cyfrowych książek mówionych – Czytak 4. Urządzenie jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące, jest także przyjazne dla osób starszych. Charakteryzuje się bardzo prostą obsługą i dobrą jakością dźwięku. W łatwy sposób pozwoli czytelnikom skorzystać z dobrodziejstw książki mówionej. Nasza placówka wypożycza urządzenie osobom z dysfunkcją wzroku oraz osobom niepełnosprawnym, które ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogą czytać normalnego druku.



Stowarzyszenie „Larix” od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabowidzących. Udostępniony nam przez Stowarzyszenie „Larix” księgozbiór, będzie wciąż powiększany o nowe ciekawe pozycje książkowe.
Wesołych Świąt!
dodano: 2021-12-22



Od 24 do 26 grudnia biblioteka nieczynna!
31 grudnia biblioteka będzie otwarta od 11.00 do 14.00!

Przepraszamy za utrudnienia i pozdrawiamy świątecznie!

Nowości!
dodano: 2021-11-03

Już niedługo do naszej biblioteki dotrą kolejne nowości. Cieszcie się razem z nami, bo otrzymaliśmy 12 147 zł na książki, których zakup dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Środki uzyskano w ramach zadania „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0.”


Pilne! Dotyczy dofinansowania zakupu komputerów dla dzieci byłych pracowników PPGR
dodano: 2021-10-22

INFORMUJEMY, ŻE DOKONANO ZMIANY W ZAKRESIE SKŁADANIA WNIOSKÓW NA
„WSPARCIE DZIECI WARUNKÓW BYŁYCH PRACOWNIKÓW PGR W ROZWOJU CYFROWYM”.
WNIOSEK MOŻE ZŁOŻYĆ RODZIC/OPIEKUN PRAWNY/UCZEŃ, KTÓRY SKOŃCZYŁ 18. ROK ŻYCIA W ROKU SZKOLNYM 2021/2022, SPEŁNIAJĄC JEDNOCZEŚNIE DWA WARUNKI:
1)      Uczeń ZAMIESZKUJE MIEJSCOWOŚĆ lub GMINĘ, w której funkcjonowało niegdyś zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwo gospodarki rolnej 
oraz
2)      Uczeń jest członkiem rodziny (krewnym w linii prostej, tj. rodzicie, dziadkowie, pradziadkowie/opiekunem prawnym), który pracował niegdyś w zlikwidowanym państwowym przedsiębiorstwie gospodarki rolnej i zamieszkiwał w miejscowości lub gminie objętej PPGR.
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW DO 29.10.2021 DO GODZ. 14:30 (DATA WPŁYWU DO TUTEJSZEGO URZĘDU). PO WSKAZANYM TERMINIE, WNIOSKI NIE BĘDĄ PRZYJMOWANE.
DOTYCZY UCZNIÓW ZAMIESZKAŁYCH GMINĘ NOWY DWÓR GDAŃSKI.
Więcej informacji oraz pliki do pobrania na stronie Urzędu Miejskiego https://miastonowydwor.pl/aktualnosci/dofinansowanie-zakupu-komputerow-dla-dzieci-bylych-pracownikow-ppgr.html
2 3 4
 
 
 
 
 
 
 
82-100 Nowy Dwór Gdański, ul. Sikorskiego 23, biblioteka.ndg@bpndg.org © Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański odsłon:2808205