Czy Mickiewicz może być ciekawy? I jak go dzisiaj czyta i rozumie młodzież?
27 sierpnia o 13.00 i 13.40 zapraszamy do Żuławskiego Ośrodka Kultury na pokaz czytania performatywnego „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Wydarzenie powstało we współpracy z Teatrem Miniatura i Żuławskim Ośrodkiem Kultury w ramach projektu „Romantyczne przestrzenie | „Ballady i romanse” site specific” oraz Narodowego Czytania. Nasza zdolna młodzież przygotowała razem z aktorką Teatru Miniatura Edytą Janusz-Ehrlich oraz kompozytorką Jowitą Cieślikiewicz teatralne czytania „Ballad i romansów” w wyjątkowej aranżacji.
Edyta Janusz-Ehrlich jest nagradzaną aktorką oraz reżyserką, laureatką m.in. Nagrody Teatralnej Miasta Gdańsk. Spektakl „Krzyżacy”, w którym zagrała Danusię/Jagienkę zdobył I nagrodę prestiżowego XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu oraz nagrodę publiczności 42. Opolskich Konferencji Teatralnych KLASYKA POLSKA, a ona sama wyróżnienie aktorskie.
Jowita Cieślikiewicz jest pianistką, kompozytorką, współzałożycielką zespołu Oczy Cziorne i autorką muzyki do spektakli teatralnych.
Narodowe Czytanie to jedna z największych kampanii promujących czytelnictwo. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku z okazji dwóchsetlecia wydania w Wilnie „Ballad i romansów” powracamy do twórczości naszego narodowego wieszcza.
Projekt „przestrzenie romantyczne” to podejście do lektury szkolnej w sposób niekonwencjonalny oraz pokazanie „Ballad i romansów” jako dzieła cały czas ciekawego i inspirującego. Do projektu Teatr Miniatura zaprosił młodzież z pomorskich miejscowości (w tym z Nowego Dworu Gdańskiego), aby wspólnie z artystami teatru, artystami wizualnymi i muzykami przygotowali czytanie „Ballad i romansów” w nietypowych przestrzeniach nawiązujących do utworu.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.