BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY NOWY DWÓR GDAŃSKI
 
 
BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY NOWY DWÓR GDAŃSKI
A | A  

82-100 Nowy Dwór Gdański
ul. Sikorskiego 23
+48.552472649
biblioteka.ndg@bpndg.org



PONIEDZIAŁEK11°° - 18°°
WTOREK11°° - 18°°
ŚRODA11°° - 18°°
CZWARTEK11°° - 18°°
PIĄTEK11°° - 18°°
SOBOTA9°° - 15°°


Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Henzler
email: inspektor@cbi24.pl



 

BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY NOWY DWÓR GDAŃSKI
FILIA BIBLIOTECZNA W MARYNOWACH

82-100 Marynowy
ul. Nowodworska 29
tel.: 55 247-19-27
mail: filia.marynowy@bpndg.org
Kierownik Filii: Danuta Myszka

WTOREK - 10°° - 15°°
ŚRODA - 11°° - 17°°
CZWARTEK - 11°° - 17°°


CZYTELNIA INTERNETOWA CZYNNA W GODZINACH OTWARCIA BIBLIOTEKI

Kim jest Święty Mikołaj?
dodano: 2015-12-18

Tuż przed imieninami Mikołaja, 4 grudnia., bibliotekę w Marynowach odwiedziła kl. I z panią Kamilą Żwirek. Na spotkaniu dzieci poznały historię świętego Mikołaja. Zaciekawione wysłuchały głośno czytanej książki "Święty Mikołaj" J. Mikołajewskiego. Okazało się, że dawanie prezentów zaczęło się od biskupa Mikołaja, bardzo lubianego i pracowitego świętego. Dzieci wspólnie z bibliotekarką wyruszyły w podróż po świecie, by dowiedzieć się, że prócz Mikołaja, w okresie około świątecznym prezenty rozdają m. in. św. Marcin, Dziadek Mróz ze Śnieżynką czy Trzej Królowie. Co kraj - to obyczaj. Wszystkie tradycje są piękne, dlatego warto je znać i szanować.

0_IMG_0752.JPG 1_IMG_0754.JPG 2_IMG_0755.JPG
Idą święta
dodano: 2015-12-18

10 grudnia biblioteka w Marynowach z radością gościła, po raz kolejny, grupkę maluszków z miejscowego przedszkola. Wychowawczyni, pani Danuta Gąsiorek mówi, że "dzieci lubią chodzić do biblioteki". Tym razem maluszki zastały świąteczną bibliotekę z rozświetloną choinką. Zachwycone okrążyły drzewko i je podziwiały Przy choince wysłuchały krótkiego opowiadania o św. Mikołaju i zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Oczywiście w ruch poszły ulubione gry i układanki.Z uśmiechem pożegnały bibliotekę.

0_IMG_0773.JPG 1_IMG_0780.JPG 2_IMG_0781.JPG
Boże Narodzenie - zwyczaje i obrzędy
dodano: 2015-12-18

Coraz bliżej święta, dlatego bibliotekę w Marynowach odwiedzili uczniowie miejscowej szkoły. 16 i 17 grudnia gościliśmy przy choince, klasy 0 i I z wychowawczyniami, panią Urszulą Hajdamowicz i panią Kamilą Żwirek. Dzięki "Encyklopedii tradycji polskich" przybliżono dzieciom czas od adwentu, przez wieczór wigilijny, Boże Narodzenie aż do Trzech Króli. Uczniowie chętnie brali udział w lekcjach, opowiadając o tradycjach w swoich domach i śpiewając kolędy. Grupa zerówki wysłuchała głośno czytanej książki "Wigilia" E. Grabosz, a klasa pierwsza opowieści "Boże Narodzenie w Polsce" z książki "Wigilie świata" E.M. Nerling. Obie grupy chętnie kolorowały filcowe ozdoby na choinkę (prezenty dla dzieci) oraz z radością otwierały czekoladowe kalendarze adwentowe. Z wypożyczonymi książkami i życzeniami Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku wróciły do szkoły.

0_IMG_0791.JPG 1_IMG_0796.JPG 2_IMG_0804.JPG
Nie obejdzie się bez misia
dodano: 2015-11-23

19 i 20 listopada bibliotekę w Marynowach odwiedzili uczniowie klas 0, I i II oraz grupa przedszkolna. Przybyli tu, na specjalne zaproszenie, razem ze swoimi misiami i oczywiście opiekunami. A to z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia, który od 2002 roku świat obchodzi 25 listopada. W bibliotece dzieci poznały historię misia i z niemałym zdziwieniem przyjęły wiadomość, że w tym roku na torcie dla misiów trzeba  postawić 113 świeczek urodzinowych. W zgaduj - zgaduli "Jaki to miś? " dzieci z radością wymieniały imiona prezentowanych misiów, bohaterów wielu bajek. Okazało się, że również misie przyniesione do biblioteki mają swoje imiona, miedzy innymi był też historyczny Teddy. Dzieci wcale nie były zaskoczone. że miś jest jedyną zabawką, która ma swoje święto... "  przecież są takie milutkie i do przytulania". Na spotkaniach wszyscy wysłuchali wiersza Marii Czerkawskiej "Nie obejdzie się bez misia", i bajek Czesława Janczarskiego "Wędrówki Misia Uszatka", "Dobranoc, misiu!" oraz "O olbrzymie, który nie mógł zasnąć" ze zbiorku J. Patience "Księga olbrzymów". Na koniec wszystkie dzieci spróbowały prawdziwego miodu, ulubionego przysmaku misiów. Oczywiście wypożyczyły wiele książeczek o bohaterach dnia i otrzymały w prezencie kolorowanki i misie na patyczkach z napisem "Czytanie dzieciom to codzienna przyjemność!"

0_IMG_0711.JPG 1_IMG_0727.JPG 2_IMG_0743.JPG
Krótkowzroczna żyrafa zaprasza maluchy
dodano: 2015-11-18

W piątek 13 listopada bibliotekę w Marynowach odwiedziła przemiła grupa maluszków z miejscowego przedszkola z paniami: Danutą Gąsiorek i Katarzyną Rutkowską. Dzieci natychmiast poczuły się w bibliotece jak u siebie w domu. Siedząc na dywanie wysłuchały bajki "Krótkowzroczna żyrafa". W trakcie czytania pomagały bibliotekarce wyliczać kolejne przedmioty, które żyrafa zakładała na siebie, żeby tylko nie nosić okularów, np. by ochronić głowę przed uderzeniem, bohaterka założyła kask, aby ją było słychać - dzwoneczek na ogonek, albo buty, by nie pokaleczyć kopytek. Wreszcie z pomocą zwierząt żyrafa zrozumiała, że w okularach wcale nie wygląda śmiesznie. Bajka bardzo się podobała. Dzieci zgodnie śmiały się z przebrania żyrafy, a okulary uznały za normalne, bo przecież pozwalają dobrze widzieć. Spotkanie zakończyło się zabawami z układankami i klockami oraz wypożyczeniem przez panią książek do czytania w przedszkolu.

0_IMG_0679.JPG 1_IMG_0682.JPG 2_IMG_0683.JPG

Witamy nowych Czytelników
dodano: 2015-11-03

Z nastaniem nowego roku szkolnego 2015/2016  biblioteka w Marynowach gości uczniów miejscowej szkoły. Dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami przychodzą po nowe książki, a także pograć w ciekawe gry stolikowe, wykonać wspaniałe budowle z klocków lub zwyczajnie pokolorować, pomalować, powycinać. Co miesiąc odbywają się spotkania z kl.0 : pierwsze odbyło się 25.09.2015 r. Nowi uczniowie zapoznali się z biblioteką i już wiedzą, że  tu mieszka książka.

Na kolejnym spotkaniu, w piątek  30 października, dzieci przeniosły się do królestwa bajki, a to za przyczyną książki I. Buszkowskiego  "O magicznych słowach". Z pomocą bibliotekarza otworzyły magiczne drzwi, które zamiast klamek miały napisy: PROSZĘ, DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM, DZIEŃ DOBRY i DO WIDZENIA,. Dzięki bajce dzieci dowiedziały się, dlaczego tak ważne jest stosowanie zwrotów grzecznościowych. Na zakończenie spotkania uczniowie wypożyczyli nowe książki i od razu zaczęli używać magicznych słów dziękując za bajkowe spotkanie.

0_IMG_0640.JPG 1_IMG_0662.JPG 2_IMG_0664.JPG

Ocalmy od zapomnienia!
dodano: 2015-09-21

W związku z obchodzoną 13 czerwca 2015 r. - 70 rocznicą osiedlenia się pierwszych powojennych mieszkańców w Marynowach, biblioteka powzięła zamiar zgromadzenia zdjęć z pierwszych lat życia we wsi. Biblioteka, jako współodpowiedzialna za pielęgnowanie historii, chciałaby umożliwić wszystkim zainteresowanym, cofnięcie się w czasie i zajrzenie do początków. Jesteśmy już w posiadaniu ponad setki zdjęć, które pokazują jak wyglądały Żuławy dawniej - budynki, ludzie, praca, zwyczaje. Biblioteka prosi o pomoc w uzupełnianiu naszego wspólnego albumu. Jeśli ktoś posiada stare pamiątkowe zdjęcia po rodzicach czy dziadkach, prosimy o udostępnienie do zeskanowania (na poczekaniu w bibliotece). Możliwe jest także przesłanie zdjęć na naszą pocztę e- mail : bpmarynowy@gmail.com. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.bpndg.org. Telefon 552471927.Wspólnie ocalmy od zapomnienia!

00_Marynowy przed 1945 r..jpg
Marynowy przed 1945 r.
Marynowy przed 1945 r.
01_Najstarsi mieszkańcy Marynowy 1962. Jan Kobylański 80 l. Feliks Dawidowicz 86 l. Ludwik Jarmoszka 79 l..jpg
Najstarsi mieszkańcy Marynowy 1962. Jan Kobylański 80 l. Feliks Dawidowicz 86 l. Ludwik Jarmoszka 79 l.
Najstarsi mieszkańcy Marynowy 1962. Jan Kobylański 80 l. Feliks Dawidowicz 86 l. Ludwik Jarmoszka 79 l.
02_pompa  Marynowy p. Wiktor i Marta Boguszewscy.jpg
pompa Marynowy p. Wiktor i Marta Boguszewscy
pompa Marynowy p. Wiktor i Marta Boguszewscy
1954 r.Ryszar Osijewski.Ryszard i Eugeniusz Godlewscy
1969
Alcia i Krysia Antonowicz przed domem rodzinnym.
Aniela Osijewska z wnukami - Wacław, Wanda, Tadeusz, Ryszard i Jerzy.
Antoni O. 600 dpi
Antoni i Maria Osijewska z dziećmi - Stanisławą, Jadwigą i Janem. Przed domem W Marynowach, 1951.
Antonina i Leokadia Rej. Mieczysław Szewczuk. Danuta Wieczerzak. Zdzisława, Andrzej, Edward i Bronisława Szydłowska. Urszula Wieczerzak.
Barbara i Ryszard Zbiciak
Bronisław Grądkowski z żoną Teresą, syn Leszek i córka Ewa. Nad stawem na przeciwko domu Grądkowskich. Marynowy, 1955.
Bronisław i Teresa Grądkowscy przed domem, lata 60.
Chrzest Henryka Hnidziejko, 1967. Eugenia Hnidziejko, Stefania Ostachowska, Teresa Hnidziejko.
Cztery córki Kazimierza i Heleny Antonowicz słuchają Matysiaków. Marynowy, 1960.
Danuta Antonowicz, Wanda Osijewska i Kazimiera (Alicja) Antonowicz. Boże Ciało, 1957.
Dawidowicz - stodoła
Dom dziadków, Marynowy 1966. Wanda Hniedziejko, Anna Ostach, Emilia i Mirosław Hniedziejko.
Dom i stodoła p.Dawidowicz
Dom p.Hnidziejków, Eugenia, Teresa i Mirosław Hnidziejko.
Dom p.Stefanii i Jana Hatta - 1948 r.
Dom, w którym zamieszkała po przyjeździe do Marynowa rodzina Midura.
Dziadek Wacek Jarmoszka na Żuławach i konie
Dzieci pierwszo-komunijne przed starą plebanią. Ks. Chodorski. 12.06.1960.
Edwarda Juniewicz przędzie na kołowrotku
Francisze Gmyr z córką Heleną Antonowicz i wnuczkami. Marynowy, 1954.
Godlewski Hipolit w drodze z zebrania kombatantów w Nowym Dworze Gd. w tle dom p. Osijewskich
Godlewski Hipolit w polu
Gospodarstwo p. Karola Koziarza, po wojnie.
Halina, Alcia i Krysia Antonowicz. Marynowy, 1958.
Helena Antonowicz walczy ze skutkami powodzi. Marynowy, 1961.
Helena Godlewska. Marynowy 1949.
Hipolit Godlewski i Tomasz Budkowski - dróżnik
Honorata, Józef i Grażyna Cuper. Janina, Kazimierz i Mirosław Antonowicz w tle wiatrak
I Komunia Św. dzieci urodzonych w 1951 r. W tle stara plebania.
I Komunia św. Bernarda Hatta, 1960. Przed kościołem, Helenia, Stefania, Jan, Teofil, Maryla, Paweł i Józek Hatta.
I ciągnik Bernarda Hatta, 1971.
I klasa (zdjęcie na szkolnym boisku) - 1959 Lech Ufel
J.Sobczak przy szkole
Jan Hatta
Jan Kobylański
Jan Osijewski i Kazimierz Antonowicz. Marynowy, 1955.
Jan Osijewski- syn Antoniego
Jan Piecyk i Alina Peterczuk w dniu ślubu. W tle dom rodzinny, posiadłość rodziny Hatta w Marynowach, 1962.
Janek Boguszewski, Staszek Radziewicz, Marian Wieczerzak i Czesiek Kuprasz.
Janek Misarko na żniwiarce, 1953.
Janina Antoniuk na kursie.
Janina, Mieczysław, Kazimierz i Mirosław. 1954
Jedna z pierwszych żniwiarek w Marynowach. Kazimierz Antonowicz. Lata 50.
Kara koń Hipolita Godlewskiego
Katarzyna, Julian, Irena, Kazimierz i Stanisław Midura. Marynowy 1951.
Kazimierz i Jarosława Misarko z dziećmi, Jan i Regina oraz dziadkowie Jan i Serafina. Marynowy 1962.
Komunia Kazimierza Antonowicz. Przed kościołem z ks. Chodorskim. Maj 1961.
Komunia św. z ksiedzem Kiewertem - 1957 rok
Krysia, Halina i Alicja z Grażynką (w wózku). Marynowy, 1957.
Ks. Chodorski (2)
Ks. Wiktor Chodorski
Ksiądz B.Hebel
Kurs kroju i szycia, Marynowy.
Lata 1953 - 57 nauczycielki od lewej p. Krysia Krawczyk, p.Danusia Mikos i p. Henia
Lata 1953 -57 wychowawczyni p. Krysia Krawczyk
Leszek Ufel, Benek Hatta, Mieczysław Antonowicz,... i ksiądz Wiktor Chodorski. Kościół św. Anny, lata 60.
Malbork. Droga z dworca do Marynowa.
Marian Wieczerzak, Jan Malonowski, Tadeusz Sosnowski. Marynowy 1955.
Marianna, Helena i Henryk Godlewscy w tle dom z nieistniejącym podcieniem przy domu p.M. i A. Osijewskich
Marynowy 06
Marynowy 1963 pogrzeb Jana Misarko. Po lewej nieistniejący już dom, w którym była sala taneczna i sklep. Po prawej była piekarnia.
Marynowy, 1962
Mieczysława Jarmoszka, Stefania Hatta, Brygida Szelbracikowska i Weronika Chmielewska. Kurs krawiecki w Marynowach. Świetlica wiejska, lata 60.
Ministranci z księdzem Wiktorem Chodorskim - 1962 rok
Misarek Stefania córka Stanisława
Misarko Jan
Mleczarnia 2
Mleczarnia w Marynowach - 1951 r.
Na motorze sąsiada Jana Osijewskiego, obecnie dom Michałków. 1955.
Na weselu p.Stefanii Walijewskiej
Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej. Marynowy 1963 r.
Odpoczynek przy żniwach- ks. Kiwert i parafianki
Pamiątka szkolna. Marynowy 1951.
Pierwszy motor w Marynowach. Jarosława i Kazimierz Misarko, 1956.
Pierwszy z lewej ministrant - Ryszard Jarmoszka, Marynowy
Pogrzeb W. Ufla - styczeń 1953 rok
Pracownicy mleczarni ( harfa, mieszadło i ser tylżycki- główny
Przed domem Jana Osijewskiego (obecnie dom P. Michałków). Janina Osijewska, Grzegorz i Honorata Cuper oraz koń Dereszka. 1961.
Przed domem Połoszczańskich (obecznie Szewczyków). Dziewczynki - Alcia i Danusia Antonowicz, Antoni Połoszczański i ks. Herbert Kiwert.
Przed szkołą w Marynowach - pierwszy nauczyciel p.Tadeusz Szlajs
Rodzina Godlewskich
Rodzina Jarmoszków zmierzająca do kościoła na mszę z okazji 50-lecia ślubu Ludwika i Kazimiery Jarmoszka. Widok na ulicę Nowodworską.
Rodzina Jarmoszków.Przed starym domem Państwa Jarmoszków
Rodzina p.Antonowicz
Romek Radziewicz, Krysia i Alcia Antonowicz. Marynowy, 1954.
Ryszard Godlewski z Karą
Serafina Misarko wraz z synami Kazimierzem i Stanisławem.
Serafina i Jan Misarko. Marynowy, 1962.
Stara droga, obecnie ulica Nododworska 1959. W tle widok budującej się świetlicy wiejskiej.
Stara plebania
Stary dom rodziny Hatta od strony torów.
Stefania i Jan Hatta. Marynowy, 1971.
Szkoła Podstawowa w Marynowach, 1957.
Szkoła w Marynowach - w głębi kircha, której już nie ma - 1956 rok
Wacław Jarmoszka i Zygmunt Jarmoszka.
Wanda Ufel, Stefania Anton. Helena, Danuta, Janina i Zbigniew Ufel. 1953
Wesele Wacława Osijewskiego
Wincenty Boguszewski
Wołyń - dzieci Jan i Wiktor Boguszewscy
Wybieranie miodu. Jan i Stefania, Maria i Jakub Hatta.
Wychowawca klacy Sylwester Ćwikliński wraz z uczniami. Bernard Hatta, Stanisława Boguszewska. Marynowy 1962.
Zofia Sawicka z wnuczką Alicją przed starym domem Sawickich. Marynowy 1963.
Zofia i Leonard Sawiccy z synem Józefem i babcią Bronisławą
Zygmunt Jarmoszka i Mirosław Walijewski
darcie pierza - p.T.Grądkowska, p.J.Misarko, p.W.Ufel
dom p. Marianny i Hipolita Godlewskich, przed nim stał wiatrak
dom podcieniowy p. Grądkowskich
gospodarstwo p.Juniewicz ( lipy przy domu)
lata 50- w drodze na wesele
najmodniejszy wózek w latach 50
nauczyciele w Marynowach w latach 1953- 57 od lewej p.Danusia Mikos, p. Krysia Krawczyk, dyr.p.Szenroch, p. Henia
niedzielny spacer- p. Dawidowicz
p.Dawidowicz Irena z żywicielką rodziny
p.Dawidowicz- wyjazd do pracy
p.Juniewicz( w głebi wóz na żelaznych kołach)
p.Maria Boguszewska8
p.Misarek Helena z synem Grzegorzem i p.Jarosława Misarko
p.Misarko Kazimierz i Albert Fiuk - młockarnia
p.Zofia Sawicka
plebania drewniana rok ok.1960
pociąg szerokotorowy z Szymankowa przez Marynowy do Nowego Dwory Gd.
procesja wkoło kościoła- lata 60
sianokosy u p. Juniewicz
spotkania rodzinne w Marynowach
stary dom p.Misarek
szkoła podstawowa - otwarcie dobudowanej części listopad 1965 r.
wesele P. Henryka Dawidowicz i p.Ireny Szlajs 26.07.1951 r.
wesele p.Dawidowicz - drugie wesele we wsi po wojnie
wychowawczyni p. Krysia Krawczyk z uczniami 1953-57
wychowawczyni p.Krysia Krawczyk z uczennicami 1953-57
wycieczka nad morze mieszkańców Marynowa Stegna 1951 r.
wyjazd na wesele- p.Dawidowicz
wózek - pocz. lat 50
Ślub - rodzice czyli Irena Szlajs + H. Dawidowicz
Ślub Leszka i Jadwigi Grądkowskich ( w głębi dom p. Jarmoszka)
ślub p. Dawidowicz
Żniwa 1956 r. Rodzina Osijewskich. Kazimierz i Jadwiga z dziećmi oraz Władysław i Maria z dziećmi. Konie - Cygan, Bułan i Kasztan.
Żniwa u Jana Osijewskiego. Kazimierz Antonowicz, Jyef Cuper, Anna Jdrusiek, Janina Osijewska, Janina Antonowicy i Mirosaw Antonowicz. lata 60
Żniwa u p. Osijewskich
Żuławy
żniwa 2
żniwa u p. Dawidowicz
żniwa- Dawidowicz H.
żniwa

Wesoły finisz wakacji w Marynowach
dodano: 2015-09-04

Po urlopie wypoczynkowym biblioteka wznowiła zajęcia wakacyjne dla dzieci i młodzieży. Na początek poznawaliśmy tajniki malarstwa plenerowego. Zaczęliśmy od palety barw mieszając i tworząc nowe kolory. Wzorem impresjonistów tworzyliśmy obrazy przez dotyk pędzlem lub kropkowanie patyczkami. Efekty przekroczyły nasze oczekiwania, co widać na wystawie w bibliotece. Innego dnia zabawiliśmy się w fotografów wyruszając na wycieczkę z aparatami fotograficznymi. Temat "Marynowy - wieś nad Świętą - Tugą". Wyprawa zakończyła się piknikiem nad rzeką.

W ostatnie dni wakacji robiliśmy ramki do zdjęć ozdobione filcem i quillingiem, uzupełnialiśmy "Słownik kwiatów", tworzyliśmy prezentacje "Wirtualne wycieczki po Polsce" i graliśmy w świecie realnym. Tworzyliśmy też "Lokomotywę" do inscenizacji J. Tuwima. Wakacyjna przygoda z biblioteką zakończyła się finałem konkursu fotograficznego. Książkami nagrodzono pięciu najlepszych fotografów, których prace można oglądać w bibliotece. Wszyscy aktywni uczestnicy zajęć w bibliotece otrzymali dyplomy, drobne nagrody i słodycze.

0_IMG_0615.JPG 1_IMG_0636.JPG 2_IMG_0408.JPG

Kultura Na Widoku!
dodano: 2015-09-04



Biblioteka w Marynowach w okresie wakacji przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Kultura Na Widoku. Chcemy korzystać z legalnych źródeł kultury (książek, filmów, muzyki), dlatego zapraszamy do skorzystania z plakatowych ofert dostępnych w bibliotece.

0_IMG_0558.JPG 1_IMG_0555.JPG 2_IMG_0557.JPG

Mamo, tato - czas na lato… w Marynowach
dodano: 2015-07-10

Jak wakacje, to oczywiście z biblioteką. Tak witają lato dzieci w Marynowach. Tutaj nikt się nie nudzi, każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz proponowanych zajęć, dzieci korzystają z bogatej oferty gier stolikowych i sportowych. Co godzinę zamieniają się miejscami przy komputerach. Mimo laby od nauki są chętni na nowości książkowe. Codziennie robimy coś ciekawego, np. "Książkę pełną mądrych myśli" - techniką decoupage z atramentową kaligrafią. Korzystając z istniejącej we wsi wystawy fotograficznej o pierwszych osadnikach - 70 rocznica przybycia pierwszych powojennych osadników - byliśmy na wycieczce w domu podcieniowym pani Jadwigi Grądkowskiej - Sawickiej.

Innego dnia łamaliśmy języki czytając trudne teksty Małgorzaty Strzałkowskiej z książek "Gimnastyka dla języka" i "Wierszyki łamiące języki". Stoczyliśmy też bój na temat książka czy film, by zgodzić się, że są równie ważne, choć książkę warto przeczytać przed obejrzeniem jej adaptacji.
Lato trwa. Zapraszamy!

0_IMG_0124.JPG 1_IMG_0129.JPG 1_IMG_0150.JPG

12 13 14
 
 
 
 
 
 
 
82-100 Nowy Dwór Gdański, ul. Sikorskiego 23, biblioteka.ndg@bpndg.org © Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański odsłon:2552189