|
|
82-100 Nowy Dwór Gdański ul. Sikorskiego 23 +48.552472649 biblioteka.ndg@bpndg.org |
PONIEDZIAŁEK | 11°° - 18°° |
WTOREK | 11°° - 18°° |
ŚRODA | 11°° - 18°° |
CZWARTEK | 11°° - 18°° |
PIĄTEK | 11°° - 18°° |
SOBOTA | 9°° - 15°° |
|
|
|
|
|
|
Przygody kropli wody dodano: 2017-03-23 Dziś razem grupą „O” z „Wesołych Smerfików” szukaliśmy skarbu, absolutnie największego! I tym razem - nie były to książki… Okazało się, że sześciolatki doskonale wiedzą do czego służy biblioteka, nie wiedziały jednak, że niektóre półki z książkami galopują, a z innych błyskają magiczne iskry lub wylatują smoki… Po wielkiej wyprawie smerfowym pociągiem po wszystkich zakątkach biblioteki dotarliśmy do celu - wielkiej dyskusji o „największym skarbie”. Pomysły były różne - wzięliśmy pod uwagę książki, diamenty, pieniądze… jednak, gdy szliśmy przez pustynię przyszedł nam do głowy jeszcze jeden pomysł - WODA! 22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, a przedszkolaki z tej okazji wysłuchały opowiadania pod tytułem „Przygody kropli wody” Marii Terlikowskiej. Ponieważ wody nie może zabraknąć w myjni samochodowej, i nikt nie powiedział, że krople nie lubią rytmów disco - nie zabrakło wesołej zabawy i tańców. Smerfiki miały wielką ochotę wypożyczyć książeczki - zaprosiliśmy więc całą grupę do akcji „Czytające przedszkole”. Serdecznie dziękujemy za tak miły poranek i pamiętajcie, że Czekamy na Was!
| O czym myślą mrówki? dodano: 2017-03-23 Razem z „Królikiem Iluzjonistą” i „Turlututu” (oczywiście między wieloma innymi książkami) dotarliśmy do uczniów klasy II i III Szkoły Podstawowej nr 2. Przekonujemy - warto czytać i warto wypożyczać! Pierwsze dni wiosny prowokują do stawiania nietypowych pytań, na przykład - o czym myślą mrówki? Z pomocą przychodzi fachowa literatura z Oddziału dla Dzieci Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy ;). Podczas tego spotkania wszyscy się zgadzaliśmy, że z książek można sporo się nauczyć, ale co zrobić jeśli chcemy się przy tym bawić? Jest jedno wyjście - dobrze wybrać. W klasie drugiej podejrzeliśmy zaczytanego chłopca, który dzień wcześniej odwiedził naszą bibliotekę (Szymon - pozdrawiamy!) - to był dla nas wielki komplement! (dla autora książki z pewnością także - seria „Tajemnic Biura Detektywistycznego Lassego i Mai” cieszy się ogromnym powodzeniem wśród czytelników Oddziału dla Dzieci). Dziękujemy za fantastyczne spotkanie pełne uśmiechu i pozytywnej energii! Do zobaczenia w bibliotece ☺
Spotkanie z uczniami SP nr 2 odbyło się w ramach akcji „Kocham książki!”. Zajęcia kierujemy do uczniów klas I-III szkół podstawowych.
| „Kocham książki” dodano: 2017-03-15 Czy pudełko może być książką? Dlaczego poroże reniferów świeci? Co słychać pod wodą, a co pod ziemią? - na te pytania odpowiadają nie tylko uczniowie szkoły podstawowej, ale również biblioteczni instruktorzy, w czasie odwiedzin uczniów w szkołach. W każdym razie - staramy się znaleźć wszystkie potrzebne informacje na ten temat - oczywiście w książce! Oddział dla dzieci Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Gdańskim od lutego prowadzi akcję „Kocham książki” skierowaną do uczniów szkół podstawowych w klasach I-III oraz ich wychowawców. Do tej pory odwiedziliśmy już trzy klasy w Szkole Podstawowej nr 1 (kl. III a, c oraz d). W marcu, poza zaprzyjaźnioną już SP nr 1, odwiedzimy także uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. W ramach akcji prowadzimy spotkania zachęcające uczniów do chwycenia za książkę, a co za tym idzie - i w czym pokładamy wielką nadzieję - stania się czytelnikami naszej biblioteki. Uczniowie szkoły podstawowej zaglądają do nowości wydawniczych, poznają nietuzinkowych bohaterów, zachwycają się ilustracją dziecięcą w najlepszym wydaniu, a na koniec mogą zdobyć „bilet wstępu” do biblioteki publicznej. Poszerzamy horyzonty dziecięcych zainteresowań - uczniowie, których odwiedziliśmy wiedzą już kim są: Tomasz Samojlik, Ola i Daniel Mizielińscy czy Emilia Dziubak. czytaj więcej >>
| Zapraszamy do „Czytającego przedszkola” dodano: 2017-03-14 W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” Oddział dla Dzieci naszej Biblioteki postanowił wyjść naprzeciw potrzebom przedszkolaków - rozpoczęliśmy akcję „Czytające przedszkole”. Powszechnie wiadomo, że nawyk i potrzeba czytania lektury muszą powstać w dzieciństwie. Czytanie książek jest zatem jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci. To właśnie w książce dziecko znajdzie wskazówki , w jaki sposób zbudować swój własny system wartości. Nawyk kontaktu z książką decyduje nie tylko o nabywanej przez dziecko wiedzy, ale również o pewnych właściwościach charakteru, preferowanych wartościach i postawach. Stąd właśnie pomysł na „Czytające przedszkole”. W ramach akcji chętne przedszkola uczestniczą w grupowych wypożyczeniach podczas regularnych spotkań czytelniczych na terenie biblioteki. Jak się to odbywa? Najpierw, jeszcze w przedszkolu, rodzice wypełniają zgłoszenia dzieci do biblioteki. Karty rozdaje, a następnie zbiera i przekazuje do biblioteki współpracujący z nami wychowawca grupy, która zamierza przyłączyć się do czytelniczej akcji. Następnie dzieci, wraz ze swoją wychowawczynią, uczestniczą w edukacyjnych zajęciach czytelniczych na terenie biblioteki i wypożyczają upatrzoną przez siebie książeczkę. Kiedy książka zostaje przeczytana (a zdarza się, że następuje to jeszcze tego samego dnia, i to w przedszkolu), dzieci zbierają książeczki w umówionym miejscu w swojej sali. Wiedzą, że już za tydzień lub dwa ponownie wybiorą się do biblioteki i wypożyczą nową, wspaniałą książkę! W praktyce okazuje się, że dzieci odwiedzają nas także „między terminami” wyznaczonymi przez przedszkole (nierzadko rodzice, zachęceni przez swoje dzieci, odwiedzają przy tej okazji Wypożyczalnię dla Dorosłych ;) W ten sposób już od najmłodszych lat dzieci uczą się szacunku do książki, systematyczności, ale co najważniejsze - miłości do książek. Jest to niezwykle motywujące w procesie nauki czytania! Jako pierwsze do akcji włączyły się do akcji nowodworskie Przedszkole Niepubliczne nr 1 oraz Przedszkole Językowo - Muzyczne „Calineczka”. Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży znalazło się wśród priorytetów polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2016 - 2017. Zachęcamy wszystkie przedszkola do udziału w naszej akcji☺
| Bezpłatna, cyfrowa prenumerata Gazety Wyborczej Premium na 2017 r. w naszej Bibliotece dodano: 2017-03-08 Dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki (od końca marca) Biblioteka będzie miała możliwość udostępnienia swoim Czytelnikom bezpłatnej, cyfrowej wersji Gazety Wyborczej Premium na rok 2017. W pakiecie Wyborczej Premium znajduje się między innymi: - nielimitowany dostęp do wszystkich serwisów Wyborczej na wszystkich urządzeniach (Wyborcza + magazyny: Ale Historia, Duży Format, Wysokie Obcasy, Wyborcza Biz, Bigdata, 24 serwisy lokalne)
- dostęp do artykułów z wydań archiwalnych oraz papierowych - nawet wcześniej niż w kiosku!
- zaproszenia na specjalne spotkania i debaty Wyborczej
- zniżki na książki i ebooki znanych autorów
- czytanie Gazety Wyborczej jako ebook
| Gdzie jest moja czapeczka? dodano: 2017-03-03 2 lutego po nową „porcję” książek i wspólne czytanie przybyły ”Motylki” z Przedszkola Niepublicznego Nr 1 w Nowym Dworze Gd. Emocji podczas szukania czapeczki i zabawy w chowanego z książkowymi bohaterami było co niemiara. Krowa Matylda bawiąca się w chowanego ze swoimi przyjaciółmi z podwórka z książeczki Alexandra Steffensmeiera, niedźwiadek, który zgubił czerwoną czapeczkę - Jona Klassena i grupa zwierzątek-przyjaciół z książeczki „Kto się schował?” Satoru Onishi rozpalały dziecięcą wyobraźnię do „czerwoności”. Każde z dzieci wypożyczyło dla siebie nową książeczkę. W ruch poszły także gry, puzzle i tablety. Do zobaczenia wkrótce - „Motylki” pomachały pani Kasi na pożegnanie.
| Wielokulturowe Pomorze. Ukraińcy i ich dziedzictwo kulturowe na Żuławach i Powiślu dodano: 2017-02-27 Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” wydało swoją pierwszą książkę pt. Wielokulturowe Pomorze. Ukraińcy i ich dziedzictwo kulturowe na Żuławach i Powiślu. Książka aktualnie jest dostępna tylko w wersji elektronicznej Publikacja pod redakcją Aleksandry Paprot, Katarzyny Lindy-Gryczy i Tarzycjusza Bulińskiego powstała w ramach projektu o tej samej nazwie, który Stowarzyszenie zrealizowało w 2016 r. korzystając z dofinansowania ze środków Województwa Pomorskiego w ramach programu „Rozwój Kultury w Województwie Pomorskim w Roku 2016”.
| Kurs komputerowy „Senior Active” dodano: 2017-02-16 15 lutego w Czytelni Internetowej naszej Biblioteki rozpoczął się Kurs komputerowy w ramach projektu "Senior Active" współfinansowany ze środków Gminy Nowy Dwór Gdański w ramach zadania publicznego "Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym". Organizatorem projektu jest Fundacja „Kreatywna Edukacja”, a partnerami - Żuławski Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański. Kurs komputerowy dla początkujących pozwoli w przyjaznej atmosferze poznać tajniki komputera i zasady korzystania z Internetu, a tym samym otworzy przed uczestnikami niesamowite możliwości, jakie dają nowe technologie.
| Ciuchcia pełna Motylków dodano: 2017-02-07 W poniedziałek, 6 lutego gośćmi Biblioteki były „Motylki” z Przedszkola Niepublicznego Nr 1 w Nowym Dworze Gd. W ramach zajęć wyruszyliśmy w podróż razem z pewną gburowatą biedronką z bajki Erica Carle. Biblioteczna ciuchcia przejechała przez wszystkie stacje - Oddział dla Dzieci, „tajny” (a może „fajny”?) korytarz prowadzący do Wypożyczalni dla Dorosłych, Czytelnię. Motylki - wagoniki nadziwić się nie mogły jakie „cuda” czekają na nie w Bibliotece. Oprócz wspaniałych książek, całe mnóstwo gier planszowych i puzzli, tablety, komputery, zabawki i inne atrakcje. Dlatego postanowiły, że zostaną naszymi Czytelnikami i razem z Panią Anią, albo z Mamą, Tatą lub Babcią, będą nas odwiedzać.
| Ferie 2017 w Oddziale dla Dzieci dodano: 2017-02-02 Podczas tegorocznych ferii dzieci chętnie spędzały czas w Oddziale dla Dzieci naszej Biblioteki. W tym czasie brały udział w zajęciach literackich, plastycznych, edukacyjnych, grach, zabawach i konkursach. Korzystały z bogatego zbioru gier planszowych, puzzli i układanek. Miały do dyspozycji 6 tabletów w Oddziale dla Dzieci (z dostępem do internetu a także z aplikacjami dla dzieci) oraz 12 komputerów w Czytelni Internetowej. Zabawa w teatr, malowanie na szkle , rysowanie, wycinanki czy tworzenie figurek z masy solnej - to tylko niektóre pola artystycznej działalności naszych małych czytelników. Na zakończenie odbył się bal przebierańców. Tu także mogliśmy liczyć na inwencję dzieci - pszczółka obok rycerza, królewny, liskai Batmana, bawiła się u nas razem z księżniczką piratów. Uczestnicy ferii w Oddziale dla Dzieci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody niespodzianki.
| |
|
|
|