|
|
82-100 Nowy Dwór Gdański ul. Sikorskiego 23 +48.552472649 biblioteka.ndg@bpndg.org |
PONIEDZIAŁEK | 11°° - 18°° |
WTOREK | 11°° - 18°° |
ŚRODA | 11°° - 18°° |
CZWARTEK | 11°° - 18°° |
PIĄTEK | 11°° - 18°° |
SOBOTA | 9°° - 15°° |
|
|
|
|
|
|
BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY NOWY DWÓR GDAŃSKI FILIA BIBLIOTECZNA W MARYNOWACH
82-100 Marynowy ul. Nowodworska 29 tel.: 55 247-19-27 mail: filia.marynowy@bpndg.org Kierownik Filii: Danuta Myszka WTOREK - 10°° - 15°° ŚRODA - 11°° - 17°° CZWARTEK - 11°° - 17°°
CZYTELNIA INTERNETOWA CZYNNA W GODZINACH OTWARCIA BIBLIOTEKI
Wesołe lato w bibliotece dodano: 2014-08-14 Jak co roku grupa dzieci i młodzieży spędza lato na wsi z biblioteką. Do stałych mieszkańców dołączają goście. Razem świetnie się bawimy z książką i nie tylko. Czytamy, chodzimy na wycieczki w poszukiwaniu ciekawych miejsc, zbieramy polne kwiaty czy bawimy się w plenerze. Wzorem malowanej wsi Zalipie próbujemy zdobić kwiatami plac zbaw. W bibliotece wykonujemy różne ciekawe prace, np. koszyczki z papierowej wikliny, eko- piórniki, zdobimy deski metodą decoupage, robimy tuczytajki, gniotki, kolaże roślinne czy w końcu wykorzystujemy rady na odpady. Mamy dużo ciekawych gier stolikowych, w tym nową "Kocham Cię, Polsko!". Powodzeniem cieszą się też komputery. Każdy chętny może skorzystać z Internetu. Mamy jeszcze wiele pomysłów na wesołe lato.
| Warto czytać książki, bo... dodano: 2014-07-24 W czerwcu uczniowie kl. II w bibliotece w Marynowach wzięli udział w ankiecie czytelniczej, pod hasłem "Warto czytać książki, bo..." Dzieci otrzymały zakładki z wypisanym początkiem zdania i miały je dokończyć. Okazało się, że dzieci kochają książki i je cenią. Z ankiety wynika, że w dobie komputerów, książka zajmuje mocną pozycję w życiu dzieci. Większość uczniów nie ograniczyła się tylko do jednego wymaganego zdania.
| Do zobaczenia, do września dodano: 2014-07-02 24 i 25 czerwca bibliotekę odwiedziły klasy I i II. Uczniowie wraz z wychowawcami panią Kamilą Żwirek i panią Bogusławą Jastrząb przybyli pożegnać się z biblioteką i pracownią komputerową na czas wakacji (większość dzieci jest zamiejscowa). Wraz z panią Karoliną Kamińską z Centrum Komputerowego usłyszałyśmy wiele miłych słów i otrzymałyśmy piękne laurki. Biblioteka pożegnała szczególnie uroczyście uczniów kl. II, którzy kończą edukację w Marynowach i od września będą uczęszczać do Szkoły w Lubieszewie. Dzieci otrzymały "Listy biblioteki do uczniów kl. II", by nie zapomniały o czytaniu. Wszystkie dzieci obdarowano słodyczami.
| Żartobliwe wierszyki dodano: 2014-06-05 5 czerwca do biblioteki w Marynowach zawitała grupa sześciolatków z wychowawczynią p. Aldoną Kuprasz. Była to ostatnia lekcja biblioteczna w roku szkolnym 2013/2014. Rozmawialiśmy na temat wesołych wierszyków dla dzieci. Na początku przypomnieliśmy sobie wierszyki - wyliczanki. Okazało się, że dzieci nawet nie wiedziały jak dużo znają wierszy typu "Sroczka kaszkę warzyła". Chórem szybko kończyły krótkie wierszyki zaczynane przez panią bibliotekarkę. Było wiele radości i śmiechu z przekręcanych niektórych wyliczanek. Później poznały wiersze znanych poetów i te najpiękniejsze, najbardziej lubiane - Jana Brzechwy. Z pomocą papierowych kukiełek zaprezentowano wiersz "Hipopotam". Na zakończenie spotkania dzieci potrafiły odróżnić poetę od pisarza i wiersz od prozy. Aby tradycji stało się zadość po wypożyczeniu książek, dzieci zajęły się ulubionymi zabawami i kolorowankami.
| Majowe Dni Książki w Marynowach dodano: 2014-05-30 30 maja, zakończenie Majowych Dni Książki biblioteka Marynowy gościła ucz. kl. II z wychowawczynią p. Kamilą Żwirek. Podczas lekcji "Jak poszukujemy książki w bibliotece?" dzieci zapoznały się z układem książek na półkach według wieku i treści. Szczególnie zaciekawiły je książki z różnych dziedzin wiedzy. Poznały układ według światowego systemu dziesiętnego UKD od 0 do 9. Oswoiły się z sygnaturą (miejsce książki na półce) oraz katalogiem on-line. Praca w grupach i późniejsze wyszukiwanie książek do wypożyczenia, udowodniły, że uczniowie potrafią wykorzystać zdobytą wiedzę. Zawsze mogą też liczyć na pomoc bibliotekarza.
| W krainie czasopism dodano: 2014-05-23 23 maja bibliotekę w Marynowach odwiedzili uczniowie kl. I z p. Bogusławą Jastrząb. Tematem spotkania były czasopisma dla dzieci. Rynek czasopism w Polsce jest bardzo bogaty, dlatego dzieci mają problemy z wyborem tych najbardziej wartościowych, które pomagają w nauce, a jednocześnie bawią. Dzieci zapoznały się z dwoma najciekawszymi czasopismami dla kl. I- III: "Świerszczykiem" i "Kumplem". Na wstępie uczniowie dowiedzieli się, co to są czasopisma, gazety i prasa. Dokonaliśmy wspólnego przeglądu wybranych numerów "Świerszczyka" i "Kumpla". Dzieci wiedzą już, co to jest stopka wydawnicza. Głośno przeczytaliśmy jedną z przygód pewnej klasy I b z czasopisma "Kumpel" pt.: "Zasiedziałem się przed komputerem...". W ramach ćwiczeń grupowych dzieci wybrały najciekawsze strony i je zaprezentowały. Na pożegnanie pierwszoklasiści wypożyczyli czasopisma i otrzymali upominki - plakaty o zwierzętach.
| Majowe Dni Książki dodano: 2014-05-19 8 maja Bibliotekę Marynowy, z okazji Majowych Dni Książki, odwiedziła kl.0 ze swoją panią Aldoną Kuprasz. Grupa 23 dzieci obejrzała ekspozycję "Dzieje książki" oraz wysłuchała (biorąc czynny udział w lekcji) wiadomości "Jak zbudowana jest książka?". Dzieci zapoznały się z nowymi pojęciami, jak: szata graficzna, okładka, obwoluta, karta tytułowa, trzon książki, grzbiet i spis treści. Z zainteresowaniem oglądały przygotowaną ekspozycję książek. Zachwycone były rozsuwaną książką pt. "Pociągi" oraz strasznym zakończeniem książeczki przyrodniczej pt. "Niesamowite prace zwierząt". Później wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę sprawdzającą zdobyte wiadomości. Aby dzieci pamiętały o szanowaniu książki, wykonały dla siebie kolorowe zakładki - przypominajki. Na zakończenie wypożyczyły książki i w dobrych humorach, pożegnały bibliotekę "do miłego zobaczenia".
| Juliusz Słowacki - dzieciom dodano: 2014-05-19 24 kwietnia w Bibliotece Marynowy odbyła się lekcja biblioteczna dla kl. II "Juliusz Słowacki - dzieciom". Uczniowie poznali kolejnego autora książek, tym razem nie tylko od bajek, ale twórcę wierszy bliskich naszej Ojczyźnie. Z pomocą komputera zaprezentowano wiersz "W pamiętniku Zofii Bobrówny". Dzieci przekonały się, że poezję można śpiewać, gdy wysłuchały utworu w wykonaniu Marka Grechuty. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało wydrukowany tekst wiersza i zadanie plastyczne do szkoły "Wiersze Juliusza Słowackiego w ilustracjach". 7 maja odbył się finał konkursu plastycznego zakończony rozdaniem dyplomów i słodyczy oraz wystawą prac. Zapraszamy do obejrzenia tej pięknej wystawy w bibliotece.
| Pisanki, kurczaczki, zajączki… dodano: 2014-05-09 16 kwietnia dzieci z klasy I z wychowawczynią p. Bogusławą Jastrząb odwiedziły bibliotekę, by dowiedzieć się więcej o zwyczajach wielkanocnych. Z zainteresowaniem słuchały opowieści o jajku, głównym atrybucie zbliżających się świąt. Z pomocą książek: J. Lipki „O jajku prawie wszystko” oraz J. I. Stasiewicz „Pisanki sercu bliskie” zapoznały się z technikami zdobienia jaj. Kraszanki, malowanki, skrobanki, wyklejanki, nalepianki i pisanki budziły zachwyt i chęć własnoręcznego stworzenia podobnych dzieł. Dzieciom podobała się także zabawa z pisankami - "wybitki" i oczywiście śmigus - dyngus, zwany dniem św. Lejka. Lekcję zakończono szukaniem prezentów od Zajączka, który sprytnie ukrył słodkie niespodzianki w bibliotece. W podziękowaniu dzieci ofiarowały piękną wielkanocną laurkę. Spotkanie zakończyło się w miłej atmosferze składanych życzeń.
Z nastaniem wiosny biblioteka w Marynowach rozkwitła różnymi barwami. Dzieci wykonały wiele prac z kolorowej bibuły. Wyklejanki przedstawiają najczęściej kwiatki, ale są też ptaki, kurczątka i zajączki. Tuż przed Niedzielą Palmową wraz z jedną z mam wykonały wspaniałą palmę z bibułowych kwiatów i bukszpanu, a w Wielkim Tygodniu robiły kolorowe jajka wielkanocne.
| Julian Tuwim - poeta dodano: 2014-03-21 Dnia 18. 03. 2014 r. w filii bibliotecznej w Marynowach odbyła się lekcja biblioteczna "Julian Tuwim - poeta". Dzieci zapoznały się z informacjami na temat ulubionego poety i jego twórczości. Zobaczyły ławeczkę - pomnik w Łodzi, na której każdy może odpocząć przy sławnej postaci. Na dowód, że książka nie tylko uczy, ale także bawi, dzieci wzięły udział w inscenizacji "Rzepki" z rekwizytami. Dwudziestu jeden uczniów klasy zerowej podzielonej na dwie grupy, miało okazję wziąć udział w przedstawieniu: jako aktorzy i jako publiczność. Wszystkie dzieci zagrały w teatrzyku, bo grupy wymieniły się rolami (aktorzy stali się widownią i na odwrót). W roli narratora wystąpiła pani Danusia z biblioteki. Wszyscy bawili się wspaniale!
| |
|
|
|