BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY NOWY DWÓR GDAŃSKI
 
 
BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY NOWY DWÓR GDAŃSKI
A | A  

82-100 Nowy Dwór Gdański
ul. Sikorskiego 23
+48.552472649
biblioteka.ndg@bpndg.org



PONIEDZIAŁEK11°° - 18°°
WTOREK11°° - 18°°
ŚRODA11°° - 18°°
CZWARTEK11°° - 18°°
PIĄTEK11°° - 18°°
SOBOTA9°° - 15°°


Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Henzler
email: inspektor@cbi24.pl



 
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych
dodano: 2019-10-29





Na półki naszej Biblioteki trafiają właśnie pierwsze „porcje” nowych książek. Ich zakup zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W tym roku z Programu na zakup nowości wydawniczych otrzymaliśmy 14.666 zł.

0_a.JPG 1_b.JPG 2_c.JPG


Program Wieloletni „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020” - Priorytet 1 Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych został stworzony z myślą o wzmocnieniu aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczanych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników bibliotek publicznych. Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznej aktualizacji zasobów, a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej
dla użytkowników bibliotek.

Program jest elementem polityki bibliotecznej resortu kultury w zakresie kształtowania księgozbiorów bibliotek oraz wsparcia samorządów w finansowaniu zakupów nowości dla tych instytucji, a jednocześnie zmotywowania ich
do systematycznego dbania o biblioteki samorządowe, ponoszenia kosztów związanych ze wzbogacaniem ich zasobów zgodnie z potrzebami środowiskowymi i standardami w tym zakresie.

Komunikat
dodano: 2019-10-28

Szanowni Państwo!

Biblioteka w Kmiecinie nieczynna do odwołania.
Książki wypożyczone w Kmiecinie można oddawać
w Bibliotece w Nowym Dworze Gd.


Narodowe Czytanie 2019
dodano: 2019-09-09

7.09.2019 w Oddziale dla Dzieci odbyło się ósme Narodowe Czytanie. W tym roku czytaliśmy nowele polskie. W role lektorów wcielili się Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego Jacek Michalski (który przeczytał fragmenty „Katarynki”B. Prusa oraz „Mój ojciec wstępuje do strażaków” B. Schulza), Starosta Powiatu Nowodworskiego Jacek Gross („Sachem” H. Sienkiewicza), pani Renata Lewicka („Dym”M. Konopnickiej), pani Iwona Ulatowska („Sawa” H. Rzewuskiego), pan Andrzej Kasperek („Rozdziobią nas kruki, wrony…” S. Żeromskiego) oraz młodzież z grupy wolontariackiej pod przewodnictwem pani Anny Pająk („Katarynka” B. Prusa). Wydarzeniu towarzyszyła wystawa książek o autorach 8 nowel, będących bohaterkami tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Na zakończenie tradycyjnie, wszyscy otrzymali Certyfikaty Uczestnictwa w ósmym Narodowym Czytaniu. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy!

0_a.jpg 1_b.jpg 2_c.jpg

Nowe godziny otwarcia filii w Kmiecinie i Lubieszewie
dodano: 2019-09-02

Od 2 września zmieniają się dni i godziny otwarcia filii bibliotecznych w Kmiecinie
i Lubieszewie!


Filia Biblioteczna w Lubieszewie czynna:

poniedziałek 11.00 – 18.00

środa 10.00 – 13.30

czwartek 11.00 – 18.00

 

Filia Biblioteczna w Kmiecinie czynna:

wtorek 11.00 – 18.00

środa 14.30-18.00

piątek 11.00 – 18.00


Narodowe Czytanie 2019
dodano: 2019-08-29



Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu, które odbędzie się 7 września 2019 od godz. 11.00 w Oddziale dla Dzieci.

„Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie będziemy czytać w całej Polsce wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku będzie to zbiór zatytułowany Nowele polskie. Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem (…)” Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku i objęta jest patronatem honorowym przez Parę Prezydencką.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie >>>

1.            Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
2.            Dym – Maria Konopnicka
3.            Katarynka – Bolesław Prus
4.            Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5.            Orka – Władysław Stanisław Reymont
6.            Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7.            Sachem – Henryk Sienkiewicz
8.            Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Patrz słońce się śmieje – wakacje w bibliotece
dodano: 2019-08-19

Wakacje to czas odpoczynku, beztroski, przygód i zabaw z przyjaciółmi. Tak też wyglądają wakacje w naszych bibliotekach – pełne radosnej wrzawy, kreatywnych zabaw w miłym i zgranym gronie.

W lipcu w Oddziale dla Dzieci było gorąco i to nie za sprawą aury, ale z powodu mnóstwa atrakcji, które przygotowaliśmy dla naszych małych i trochę większych Czytelników. Podczas tegorocznych wakacji eksperymentowaliśmy z wodą, fotografowaliśmy nasze miasto, odbyliśmy klika ciekawych wycieczek a nawet poskromiliśmy dinozaury. Pani Policjantka opowiedziała nam o bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku. Nauczyliśmy się udzielać pierwszej pomocy, budowaliśmy L-maszyny i kodowaliśmy z naszymi Photonkami. Komponowaliśmy też pyszne, kolorowe przekąski. Oczywiście nie zabrakło także zajęć z książką! Wytężaliśmy umysły podczas rozwiązywania zagadek, krzyżówek i quizów. No i dawaliśmy upust naszym talentom plastycznym wykonując rysunki, malunki, wycinanki… A i pośpiewać i inne talenty ujawnić także była okazja – choćby podczas zabawy w telewizję. Gry i zabawy w parku zapewniły nam sporą dawkę ruchu. Komputery i tablety, jak zwykle, cieszyły się ogromną popularnością, a planszówki (których mamy całkiem niemałą kolekcję) wcale im w niej nie ustępowały. Zakończenie bibliotecznych wakacji uświetnił „Wakacyjny pociąg” – przedstawienie przygotowane pod okiem pani Agnieszki przez uczestników tegorocznych zajęć wakacyjnych. Były też tańce, śpiewy i małe, słodkie co nieco.

Relacje z naszych wakacji można także obejrzeć na naszym fb
0_IMG_8131.JPG 1_IMG_8616.JPG 2_IMG_8976.JPG
Biblioteka to miejsce dla Was przez cały rok. Zapraszamy!

LEGO budowanie
dodano: 2019-07-05

25 czerwca, najpierw w Oddziale dla Dzieci a później w filii bibliotecznej w Marzęcinie, gościliśmy pana Mariusza z Fundacji Nowoczesny Konin, który poprowadził zajęcia z „budownictwa”. Przyjechał do nas z cała górą klocków LEGO, z których konstruowaliśmy najprzeróżniejsze maszyny.

Ochotnicy w Marzęcinie wzięli udział w zajęciach „Znam zabytki mojej gminy!” – warsztaty dla dzieci gminy Nowy Dwór Gdański jako forma popularyzacji dziedzictwa architektonicznego Żuław (dofinansowanego przez Gminę Nowy Dwór Gdański!) - i wybudowali model zabytkowego kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Marzęcinie.

 Klockowe l-maszyny
0_IMG_8034.JPG 1_IMG_8074.swf 2_IMG_8037.JPG

 Rekonstrukcja marzęcińskiego kościoła
0_IMG_1573.JPG 1_IMG_1677.JPG 2_IMG_1587.JPG

Wakacje w bibliotece
dodano: 2019-06-17



Już od 24 czerwca zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież
do wzięcia udziału w zajęciach,
które na czas wakacji przygotowała nasza biblioteka wraz z filiami w:
Marynowach, Lubieszewie, Kmiecinie, Jazowej i Marzęcinie.
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!


(Dzieci do lat 7 tylko pod opieką osoby pełnoletniej!)



Gala Czytających
dodano: 2019-06-13

W środę – 12 czerwca spotkaliśmy się w Żuławskim Ośrodku Kultury, aby uroczyście podsumować kolejny wspólny rok z czytającymi klasami i przedszkolakami. W jednej, ogromnej sali zebraliśmy dzieci, które kochają książki. Tym razem było nas wyjątkowo dużo - aż siedem grup (150 osób!), które są z Oddziałem dla Dzieci od roku, a nawet dwóch i trzech lat!

„Czytające przedszkole” oraz „Czytająca szkoła” to grupy dzieci zrzeszone w jednym projekcie biblioteki, które w ciągu roku szkolnego regularnie uczestniczą w czytelniczych zajęciach w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański. W tym roku priorytetem była ekologia, ale były też zajęcia relaksacyjne. Po wspólnej aktywności (ponieważ w naszych zajęciach często wykorzystujemy muzykę w formie bajki, tańca, zabaw ruchowych) dzieci wypożyczają wybrane przez siebie książki. I oczywiście oddają te, które już przeczytały. Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo zapracowani są obecnie rodzice – znaleźliśmy więc sposób na to, aby dzieci wyrobiły sobie sympatię do książki nawet jeśli przyjście z rodzicem nie jest możliwe. Wystarczy zaangażowany wychowawca, który jest nas ciekaw, a my dokładnie wiemy co robić, aby dzieci chciały do nas wracać po kolejni książki. Zajęcia prowadzi Katarzyna Sarnik.

Gala Czytających to pierwsza tak duża impreza Oddziału dla Dzieci. Wynikła z potrzeby – dotąd mieliśmy po jednej grupie „Czytających przedszkoli” i „Czytającej szkoły”. W obecnym roku szkolnym 2018/2019 mieliśmy już tych grup siedem: „Kotki” i „Słoniki” z Oddziałów Przedszkolnych Szkoły Podstawowej Nr 1, „Motylki” z Przedszkola Niepublicznego nr 1, „Krasnale” z Miejskiego Przedszkola Nr 4 oraz klasy: IIa, IIc, IIIa ze Szkoły Podstawowej Nr 1. To dla nas znak, że idziemy dobrą drogą. Dzieciaki nie mogą się doczekać, kiedy do nas –  do Oddziału dla Dzieci – wrócą, a po zajęciach wychodzą podekscytowane. Dla każdego jest książka, tylko trzeba ją dobrać (to zupełnie jak z różdżkami w Harrym Potterze).

Klasa III a jest z nami już od trzech lat dzięki wspaniałej współpracy z wychowawczynią klasy – panią Basią Bednarską. Cała Gala Czytających była możliwa dzięki zaangażowaniu nauczycieli – to właśnie te osoby budują pozytywne nastawienie do czytelniczej aktywności wśród dzieci. W tym roku były to: Agnieszka Lisowska (IIa), Renia Lewicka (II c), Jadzia Kordylasińska („Krasnale”), Magda Przytuła („Motylki”), Ania Sławińska (Słoniki) oraz Justyna Cybulska (Kotki). I oczywiście wspomniana wcześniej Basia Bednarska.

Podczas Gali Czytających każda z grup otrzymała piękne książki do swoich czytelniczych kącików. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nasi partnerzy - to dzięki nim mogliśmy wybierać wśród najlepszych pozycji literatury dziecięcej (a na promocji takiej właśnie literatury zależy nam najbardziej - stąd też wybór książek - postawiliśmy na jakość, a nie na ilość). Sponsorom serdecznie dziękujemy! W sumie zebraliśmy 650 zł na rozbudowę przedszkolnych i szkolnych kącików książki! Wśród zakupów nie znalazły się książki literatury obyczajowej. Wybieraliśmy książki dające dzieciom możliwość rozbudowywania już posiadanych zainteresowań i wiedzy oraz rozwijania ich. Warto mieć takie książki „pod ręką”, żeby wracać i odkrywać codziennie w innych miejscach coś zasługującego na zaczytanie. Po resztę książek do czytania zapraszamy po prostu do BIBLIOTEKI.

Galę, w imieniu BPMiG Nowy Dwór Gd., zorganizowała i poprowadziła Katarzyna Sarnik – autorka i realizatorka całego projektu. Dziękujemy!

0_IMG_7834.JPG 1_IMG_7841.JPG 2_IMG_7859.JPG

Jak nie czytam, jak czytam
dodano: 2019-06-12

3 i 4 czerwca 2019 r. w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Nowy Dwór Gd. w ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam" wzięły udział dwie grupy: 6-latki z Niepublicznego Przedszkola Wesołe Smerfiki oraz uczniowie kl. II ze Szkoły Podstawowej nr 2. W sumie 44 dzieci. Tematem przewodnim naszych spotkań były smoki. Zajęcia rozpoczęliśmy od zagadek o literkach, z których, układając je według określonego kodu, odczytaliśmy słowo - SMOKI.  Potem z zaczarowanego pudełka losowaliśmy karteczki z pytaniami na temat smoków, na które szukaliśmy odpowiedzi np.: czy to prawda, że smoki zjadają księżniczki? Był też teatrzyk o Smoku Wawelskim, czytaliśmy opowiadanie Małgorzaty Strzałkowskiej „Oto smok”, szukaliśmy bajek, w których występują smoki a także zwierząt, które przypominają smoki. Teraz już wiemy, jak wygląda agama, krokodyl, legwan czy waran.

A potem było to, na co wszyscy czekali – z bogatego księgozbioru naszego Oddziału dla Dzieci każdy mógł sobie wybrać książkę i ją sobie poczytać a nawet zaprezentować wszystkim jej fragment. Bo dzielenie się dobrą książką to frajda nie mniejsza od jej odkrywania. Na koniec wszyscy otrzymali smoki  - zakładki do książek z logo akcji „Jak nie czytam jak czytam”.

Do akcji „Jak nie czytam, jak czytam” pod auspicjami Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański przyłączyły się także klasy i grupy przedszkolne ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Nowym Dworze Gd.: I a, I b, II a, II b, II c, III a oraz „Słoniki” i „Kotki” z oddziałów przedszkolnych - w sumie 146 dzieci czytało z innymi „czytaczami” z całej Polski.

0_IMG_7764-nn.JPG 1_III.jpg 2_IMG_7791.JPG

6 7 8
 
 
 
 
 
 
 
82-100 Nowy Dwór Gdański, ul. Sikorskiego 23, biblioteka.ndg@bpndg.org © Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański odsłon:2565081